Horská služba si v rámci cvičení zkoušela zásahy na modelových situacích a úrazech, se kterými se setkává i spíše mimořádně. „Je nutné mít situace takzvaně v krvi, při ostrých zásazích je opravdu málo času na reakci, je potřeba reagovat automaticky,“ uvedl náčelník šumavské oblasti Michal Janďura.
První den trénovali horští záchranáři na čtyřech stanovištích, na prvním nácvik záchrany paraglidisty ze stromu, na druhém evakuaci zraněného z exponovaného terénu pomocí nosítek Kong, na dalším přípravu zraněného do letecké sítě pro vyzvednutí vrtulníkem a na čtvrtém výcvik ve skalním terénu. „U každého stanoviště byl simulován úraz k procvičení zdravovědy před nadcházející letní sezónou, musíme být připraveni,“ vysvětlil Martin Kocum, metodik oblasti Horská služba Šumava.
Záchranáři si také otestovali fyzičku. V neděli absolvovali závod dvojic v běhu horským terénem v délce 7 kilometrů s převýšením 500 metrů. „Do závodu jsme v rámci drilu a tréninku začlenili části, kde museli záchranáři prokázat dovednosti jako slanění, dopomoc druholezci či spuštění druholezce,“ doplnil metodik Horské služby Martin Kocum.
Na doškolení proběhlo také školení First responderů v rámci uzavřené dohody o plánované pomoci na vyžádání uzavřené mezi Horskou službou Šumava a ZZS Plzeňského a Jihočeského kraje.