„Christus mansionem benedicat,“ neboli: „Ať Kristus požehná tomuto domu.“ Toto požehnání budou v písmenech K+M+B psát koledníci za zpěvu koled při jubilejním 25. ročníku Tříkrálové sbírky svěcenými křídami na zárubně dveří či vrátka plotů. Koledování tříkrálových skupinek bude probíhat první dva týdny v lednu. Ve stejném termínu budou na některých veřejných místech rozmístěny i statické kasičky.
Do sbírky lze však přispět, i pokud se s koledníky nepotkáte. Na oficiálním webu www.trikralovasbirka.cz je celoročně otevřena platební brána (online kasička), do níž je možné vyplnit PSČ, obec či název konkrétní charity, a vybrat tak místo, kde darované peníze pomohou. Část kolednických kasiček je už také vybavena QR kódy, a tak někteří dárci nebudou muset po kapsách hledat hotovost. Do 31. ledna lze využít i bezhotovostní převod na oficiální tříkrálový účet 66008822/0800 s rozlišením kolednického místa nebo organizace, například pomoc Diecézní charity Plzeň je možné podpořit pod variabilním symbolem 777930061. Přehled QR kódů i variabilních symbolů jednotlivých koledních míst nebo organizací v Diecézi plzeňské uvádí Diecézní charita Plzeň v sekci Tříkrálové sbírky na svém webu www.dchp.cz.
Novodobé koledování je spojeno s pořádáním různých doprovodných akcí, zejména tříkrálových koncertů na podporu sbírky nebo kolednických průvodů. Do Tříkrálové sbírky se dnes zapojují také významné osobnosti veřejného života.
V Diecézi plzeňské zahájí Tříkrálovou sbírku v obou krajských městech biskup plzeňský Tomáš Holub a vyjde zde na koledu. V pondělí 6. 1., právě na svátek Tří králů, zahájí dopoledne Tříkrálovou sbírku v Karlových Varech za účasti hejtmanky Karlovarského kraje Jany Mračkové Vildumetzové a primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové. Průvod královské družiny s koledníky vyrazí v 10:00 od Magistrátu města Karlovy Vary k Hlavní poště, před níž proběhne slavnostní zahájení sbírky spojené s požehnáním koledníkům. Poté spolu tři králové vyjdou na koledu Kraje + Města + Biskupství.
Ve stejný den proběhne zahájení Tříkrálové sbírky v Plzni, a to v mázhauzu plzeňské radnice od 16:00. Koledníci se pak na voze taženém pivovarskými koňmi svezou ke katedrále sv. Bartoloměje. Zde se odehraje vánoční příběh v podání Staroplzeneckého Živého Betléma a biskup Tomáš Holub požehná koledníkům. V úterý 7. 1. pak biskup Tomáš vyrazí i v Plzni na koledu Kraje + Města + Biskupství spolu s hejtmanem Plzeňského kraje Kamalem Farhanem a primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým.
Tříkrálová sbírka dostala ke svému jubilejnímu 25. výročí jako dárek pro všechny zúčastněné hymnu. Píseň Tři králové pro sbírku složil a nazpíval populární písničkář Michal Horák a je k poslechu např. na platformě Spotify a s výpravným videoklipem ke zhlédnutí na YouTube.
Jak jsou využívány peníze z Tříkrálové sbírky?
65 % vybraných prostředků se vrací místním charitám a dalším koledujícím organizacím, které je vykoledovaly, 15 % je určeno na podporu sociálních služeb a projektů diecézní charity (pomáhající ve dvou krajích), 10 % připadá na rozvojové projekty v zahraničí (v případě plzeňské diecéze jde zejména o podporu vzdělávání chudých dětí v Jižní Americe), 5 % připadá na projekty a služby Charity Česká republika a 5 % jsou zákonné režie sbírky.
Koledující organizace předem formulují záměry své pomoci, které jsou schvalovány diecézní tříkrálovou komisí, v jejímž čele stojí Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a současný prezident Diecézní charity Plzeň. Záměrů je pro 25. ročník sbírky připraveno přes pět desítek a jsou zveřejněny jak na webu Diecézní charity Plzeň, tak na oficiálním webu Tříkrálové sbírky. Ze zdrojů Tříkrálové sbírky jsou pak podpořeny vybrané charitní sociální služby starající se například o handicapované, seniory s omezenou soběstačností, matky s dětmi v tísni, lidi bez domova, chronicky nemocné, děti a mládež ze sociálně znevýhodněného prostředí a další. Přímá pomoc ze sbírky jde také potřebným jednotlivcům i rodinám vytipovaným ve farnostech nebo na pomůcky a podpůrné aktivity dětem vytipovaným koledujícími školami.
Například Farní charita Blovice přispěje 50 % koledy žákům ze sociálně znevýhodněných rodin na školní aktivity, které by jejich rodiče nemohli uhradit, jde o adaptační kurzy či lyžařský výcvik. V Holýšově podpoří 70 % koledy děti s fyzickým a mentálním postižením. Za tyto prostředky jsou nakupovány různé kompenzační pomůcky a hrazeny mimořádné náklady rodin těchto dětí spojené s léčbou. Farní charita Karlovy Vary využije veškeré vykoledované finance na pořízení automobilu pro převážení klientů Týdenního stacionáře – certifikovaného pracoviště pro osoby s Alzheimerovou chorobou. Uživatelé stacionáře se tak budou moci jednoduše dostat do přírody, za přáteli či na jiná místa, která mají rádi. To přispěje ke zvýšení kvality jejich života a psychické pohody. Pořízení automobilu má v záměru i Městská charita Plzeň, a to pro Charitní ošetřovatelskou službu zajíždějící za nemocnými klienty do jejich domácího prostředí. V Plzni však podpoří také volnočasové aktivity pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, Domov sv. Františka poskytující kompletní péči o lidi bez domova anebo Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni.
Farní charita Cheb do svých záměrů pravidelně zařazuje pomoc handicapovaným dětem, v uplynulém roce to byla úhrada pojišťovnou nehrazené terapie pro malého Jindru. „Chtěli bychom tímto moc poděkovat za finanční pomoc z prostředků Tříkrálové sbírky. Penízky byly použité na pohybové terapie Feldenkraisovou metodou, které Jindříškovi pomáhají normalizovat svalové napětí, mírní mimovolné pohyby a navozují stav lepší rovnováhy a celkové stability,“ napsala maminka Jana Vodičková, „Po letech hledání vhodného směru jsme zůstali u této terapie, která Jindříškovi přináší uvolnění fyzické i psychické a s tím i navozuje podmínky pro učení se novým věcem.“
K účasti v Tříkrálové sbírce zve ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr: „Moc si přeji, aby láska mezi lidmi rostla a aby se budoval vztahový systém mostů tam, kde se zdá, že to nejde. Tříkrálová sbírka je zdrojem příležitosti být si blízko, otevřít svoje srdce k pomoci a podpoře, k většímu pochopení a naslouchání, je to zdroj konkrétních činů,“ řekl Jiří Lodr. „Přeji koledníkům a dárcům hodně vnitřní radosti a toho, co prožívám já po 25 let – být na cestě života šťastný král a rozdávat radost a přijímat lásku, kterou můžeme hned darovat.“
Výběr z ohlášených tříkrálových akcí v plzeňské diecézi (Plzeňský a Karlovarský kraj):
Aš:
4. 1. 2025 – zahájení Tříkrálové sbírky kostele sv. Mikuláše od 17:00, na programu je Česká mše vánoční J. J. Ryby, vystoupí Chorus Egrensis a hosté
Blatnice a Rochlov:
11. 1. 2025 – od 9.00 hodin zahájení Tříkrálové sbírky u Městského úřadu v Blatnici, kde pan starosta Ondřej Faifr, ředitel ZŠ Zděněk Šuster a ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr poděkují koledníkům z místní ZŠ, popřejí požehnanou koledu v Blatnici.
Hned po rozeslání koledníků v Blatnici zahájí ředitel diecézní charity Jiří Lodr a tým koledníků Tříkrálovou sbírku v Rochlově. Jiří Lodr děkuje panu starostovi Jiřímu Paterovi a místostarostce Vendule Kotvanové za doprovázení koledníků v Rochlově.
Bor:
5. 1. 2025 – tříkrálový koncert od 17:00 hodin v kostele sv. Mikuláše v Boru. Účinkuje Kirchenchor Pleystein, Borský chrámový sbor, Dětský sboreček.
Domažlice:
4. 1. 2025 – slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky ve 13:00 v Kostele Narození Panny Marie
26. 1. 2025 – poděkování koledníkům v domažlickém kině od 14:00
Cheb:
5. 1. 2025 – zahájení Tříkrálové sbírky od 10:00 při mši svaté v chrámu sv. Mikuláše a Alžběty
11. 5. 2025 – od 18:00 tříkrálový koncert Birch Town ve farním sále
Karlovy Vary:
6. 1. 2025 – od 10:00 půjde průvod z magistrátu směrem k hlavní poště, zde proběhnou proslovy a požehnání koledníkům. S biskupem plzeňským Tomášem Holubem koledníky pozdraví hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová a primátorka města Karlovy Vary Andrea Pfeffer Ferklová. Posléze společně vyrazí na koledu Kraje + Města + Biskupství.
7. 1. 2025 – od 18:00 tříkrálový koncert v kostele Nanebevstoupení Páně ve Staré Roli, vystoupí unikátní „ukulelový“ soubor LeLeBand.
9. 1. 2025 – tříkrálový běh s čelovkou, meandr Ohře, trasa 2,6 km, registrace od 16:30, start v 17:00
Klatovy:
3. 1. 2025 – Zahájení Tříkrálové sbírky od 15:00 Na zahradě Domova pokojného stáří Naší Paní, Václavská 12
Koloveč:
5. 1. 2025 – od 17:00 tříkrálový koncert v kostele
Nýřany:
6. 1. 2025 – od 17:00 tříkrálový koncert v kostele sv. Prokopa v Nýřanech, vystoupí děti z místní ZŠ
Plzeň:
4. 1. 2025 – od 16:00 vánoční koncert Quo Vadis v kostele Nanebevzetí Panny Marie na podporu Tříkrálové sbírky
5. 1. 2025 – SCHOLA pod vedením A. Švehly ve 14:00 v kostele sv. Jana Nepomuckého, Chodské nám., vánoční koncert ve prospěch Tříkrálové sbírky
5. 1. 2025 – Tříkrálový pochod k Ježíšku, start ve 14:00 na náměstí Republiky se sborem Bendíci z MŠ Zelenohorská a Bandem Fr. Kubáně ml., cíl kostel U Ježíška, zde od 15:00 Staroplzenecký Živý Betlém, v 16:00 poutní mše v kostele s doprovodem pěveckého sboru Vox imperfecta
6. 1. 2025 – zahájení Tříkrálové sbírky v mázhauzu plzeňské radnice od 16:00, pak převoz koledníků na voze taženém pivovarskými koňmi ke katedrále sv. Bartoloměje, zde Staroplzenecký Živý Betlém, biskup plzeňský Tomáš Holub požehná koledníkům
7. 1. 2025 – dopoledne bude v Plzni koledovat biskup Tomáš Holub při koledě Kraje + Města + Biskupství s hejtmanem Plzeňského kraje Kamalem Farhanem a primátorem města Plzně Romanem Zarzyckým
Poběžovice:
11. 1. 2025 – slavnostní zahájení Tříkrálové sbírky v Kostele Nanebevzetí Panny Marie od 13:00
Toužim:
4. 1. 2025 – tříkrálový koncert pěveckého sboru Cantus De Velas od 14:00 hodin v kostele