„Důvodem schůzky bylo vyjasnění posledních nejasností a detailů týkajících se zejména umístění základny a klimatických podmínek na letišti. Všemi subjekty jsme byli ujištěni, že stavba základny v areálu karlovarského letiště je nejlepším možným řešením a že nebude v kolizi s jeho provozem,“ vysvětlil náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis.
Stavbě základny tedy již nic nebrání a vedení kraje hodlá pokračovat směrem, který určuje stávající studie. Odbor investic je podle krajského radního Erika Klimeše připraven vyhlásit veřejnou zakázku na zhotovitele projektové dokumentace.
„Budeme se snažit, aby letecká záchranná služba mohla zahájit svůj provoz co nejdříve. Je to ale otázka legislativy a výběrového řízení na jejího provozovatele, které musí vyhlásit Ministerstvo zdravotnictví,“ doplnil Erik Klimeš.
Předpokládané náklady na stavbu základny letecké záchranné služby jsou odhadovány na 150 až 160 milionů korun. Projektová dokumentace by měla být hotova v první polovině příštího roku.
„Budu maximálně apelovat na ministra zdravotnictví, aby neváhal a umožnil zahájit provoz letecké záchranné služby v našem kraji co nejdříve. V zákoně je uveden rok 2029, se kterým se rozhodně nehodlám smířit a věřím, že se nám podaří vše podstatně urychlit. Jsme jeden z mála krajů, který nemá vlastní leteckou záchrannou službu, nemáme dostatečné pokrytí pro všechny naše obyvatele a problematická je i lokalita Krušných hor. I proto si myslím, že by tuto službu pro náš kraj měla i nadále zajišťovat Armáda ČR,“ dodala hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová.