Karlovarský kraj postaví dům pro osoby s poruchou autistického spektra, o názvu rozhodne veřejnost

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - čtvrtek, 2. listopad 2023 10:22
Karlovarský kraj postaví dům pro osoby s poruchou autistického spektra, o názvu rozhodne veřejnost Foto: Karlovarský kraj

Ve městě Ostrov vznikne nový dům určený pro osoby s poruchou autistického spektra. Spadat bude pod Domov pro osoby se zdravotním postižením Mariánská, příspěvková organizace. Nyní rada Karlovarského kraje schválila výsledky zadávacího řízení na pořízení projektové dokumentace. Ta bude stát 1,9 milionu korun.

"Jedná se o další ze snah o humanizaci sociálních služeb. Domov v Mariánské má v současné době kapacitu 140 lůžek, ale v rámci transformace dojde ke snížení počtu o dvanáct lůžek. Těchto dvanáct klientů se v budoucnu přestěhuje do nového dvoupodlažního objektu, který bude disponovat čtyřmi domácnostmi. Klienti s poruchami autistického spektra tak budou žít v jednotlivých domácnostech v počtu tří osob. Tento krok je přiblíží k běžnému životu a může jim usnadnit začlenění do společnosti,“ uvedl radní pro oblast sociálních věcí Robert Pisár (STAN).  

Každá z domácností bude mít k dispozici jednolůžkové pokoje pro zachování soukromí klientů, společný obývací pokoj, kuchyňský kout, toaletu a koupelnu. Všichni ubytovaní  budou moci využívat zahradu s altánem u domu. Výhodou umístění domu v Ostrově je také možnost zapojení klientů do dění ve městě, možnost nákupů, procházek a kontakt s dalšími lidmi. „Nespornou výhodou umístění je také lepší dostupnost pro rodiny klientů, která umožní častější vzájemný kontakt. Zároveň budou žít v podmínkách respektujících soukromí každého z nich, navíc individuální přístup v domácnostech může vést k většímu rozvoji potenciálu jednotlivých klientů,“ doplnil Pisár.  

S výstavbou dvoupodlažního objektu včetně zázemí pro pracovníky sociální služby se počítá v ulici Dukelských hrdinů, v těsné blízkosti místního dětského domova. Se samotnou realizací projektu se počítá v období let 2025  - 2027. „Jak domov pojmenujeme, necháme na veřejnosti. Výzva bude zveřejněna na facebookovém profilu Karlovarského kraje a lidé se budou moci zapojit pomocí komentářů. Pokud vzejde z návrhů název domova, bude jeho autor oceněn volnými vstupenkami na prohlídku do Císařských lázní a drobnými dárky od Karlovarského kraje,“ uzavřel Pisár.