Komentář Pavla Šindeláře: Andrej Babiš odpouštět nechce

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 23. leden 2023 08:13
Komentář Pavla Šindeláře: Andrej Babiš odpouštět nechce Foto: se souhlasem P. Šindeláře

První z velkých televizních debat prezidentských kandidátů proběhla v neděli večer v České televizi. Pokud vezmeme v úvahu obsahovou stránku odpovědí a příspěvků obou kandidátů na prezidenta, nic ojedinělého se v debatě neudálo, snad vyjma Babišova přiznání, že v případě hypotetického napadení našich aliančních spojenců v NATO by naši vojáci zůstali sedět doma a Polsko nebo pobaltské státy by tak nechal ve štychu. I toto vyjádření určitě tým Andreje Babiše do další debaty upraví a zabalí do nějakého přijatelného obalu, aby mělo šanci oslovit některé nerozhodnuté voliče. Ale proč vlastně Andrej Babiš do České televize na debatu přišel?

Evidentně překvapený jeho příchodem byl i moderátor Martin Řezníček, který informaci o účasti bývalého premiéra v debatě ve veřejnoprávní televizi zřejmě získal až těsně před začátkem přenosu. Andrej Babiš se dlouhodobě netají svými antipatiemi k pořadům České televize a vlastně i k České televizi jako veřejnoprávní instituci, kterou nikdy nezískal pod svoji kontrolu. Lze s ním souhlasit, že pořady jako 168 hodin nebo Reportéři ČT nejsou mnohdy zcela vyvážené a k jeho osobě jsou kritické. Ale to byly i k jiným politikům typu ex premiérů Nečase a Topolánka, bývalého ministra financí Kalouska, prezidenta Klause nebo podporovatele jeho prezidentské kandidatury, dosluhujícího prezidenta Zemana.

Andrej Babiš změnil taktiku z prvního kola a do prezidentské debaty České televize přišel, jelikož do začátku druhého kola prezidentských voleb zbývá již jen pár dnů a z průzkumů veřejného mínění, které byly zveřejněny během posledního víkendu, vyplývá, že na Petra Pavla výrazně ztrácí. Proto potřebuje na závěrečný týden téma, které se stane zcela dominantním, ovládne mediální prostor, bude zmiňováno v každém komentáři, v každé debatě a v každé hospodě. Je to stejné jako v předchozích přímých prezidentských volbách, kdy se prezidentem České republiky stal Miloš Zeman. V roce 2013 to bylo téma Benešových dekretů a navození obavy z „rakušáka“ Karla Schwarzenbergera, v roce 2018 zase téma migrace a strach z „vítače“ Jiřího Drahoše. Andrej Babiš použil debatu v České televizi ke zviditelnění a zdůraznění svého hlavního téma v posledním týdnu prezidentské kampaně. V tom bude prezentovat Petra Pavla jako vojenského štváče a sebe jako mírotvorce a pacifistu. Nebo jste si snad opravdu mysleli, že Andrej Babiš po nedělní bohoslužbě za stát prozřel a přišel do debaty odpustit České televizi?  

Autor: Pavel Šindelář, bývalý primátor města Plzně

PR článek