Kozolupy budou mít kruhový objezd

Zveřejněno v Doprava
Od - úterý, 28. květen 2024 13:16

Média

Kozolupy se po dlouhém čekání dočkají nové křižovatky, která nahradí tu starou a nebezpečnou. Obyvatelé na ni čekali přes dvacet let. Místo ní teď vzniká okružní křižovatka, která umožní, aby tady byly přechody pro chodce. Ty tam dosud chyběly.

Kozolupy na severním Plzeňsku. Silnice II/605. Spojnice mezi Plzní a Stříbrem. Tady je nebezpečná křižovatka, kde nebyly přechody pro chodce a je tady hustá doprava, včetně nákladní. „Je to velmi exponovaná křižovatka. Nejsou tam zajištěná místa pro přecházení chodců. Celkově obě ty komunikace jsou velmi zatíženy jak osobní, tak nákladní dopravou,“ popsal křižovatku Martin Vít z krajské SÚS.

Místo ní teď vzniká okružní křižovatka a dopravu řídí semafory. Směr na Touškov je zcela uzavřený. „V současné době realizujeme společně s obcí Kozolupy přestavbu křižovatky komunikací II/180 a II/605 na novou okružní křižovatku. Práce byly zahájeny předáním staveniště 25.3. 2024 a celé dílo by mělo být dokončeno v září letošního roku,“ pokračoval Martin Vít.

Ta křižovatka je krajská a my jako obec jsme to iniciovali, protože se o tu křižovatku snažíme už snad dvacet let, aby ta křižovatka byla. Takže jsme vlastně iniciovali projektovou dokumentaci, snažili jsme se s výkupem pozemků a se vším, aby šlo za obcí, aby se popohnalo co nejrychleji. Takže finančně i tou přípravou,“ řekla starostka Kozolup Michaela Opltová. Martin Vít upřesnil, kolik bude celá akce stát: „Celkové náklady pro oba investory jsou 14,7 milionu korun“

Podíl obce bude kolem čtyř milionů korun. „Lepší to bude v tom, že hlavně o co nám celou dobu šlo tak je, že vlastně na té staré křižovatce nebyly přechody, kromě toho jednoho a vlastně všechny ty děti, senioři nám museli přebíhat přes ty dlouhé široké komunikace. Takže vlastně pro nás je prioritní, aby se tam vytvořily přechody a to vlastně šlo pouze tou okružní křižovatkou,“ upřesnila starostka Opltová, v čem bude okružní křižovatka lepší, než ta původní.

V Kozolupech vzniká okružní křižovatka. foto TV ZAK