Ladislav (66) zabil svoji přítelkyni. Za vraždu půjde na 14 let do vězení

Zveřejněno v Krimi západ
Od - středa, 14. únor 2024 13:09
Ladislav (66) zabil svoji přítelkyni. Za vraždu půjde na 14 let do vězení Tímto nožem Ladislav vraždil. Foto: Policie ČR

Na 14 let poslal dnes Krajský soud v Plzni do věznice s ostrahou šestašedesátiletého Ladislava Ubla za vraždu jeho devětapadesátileté přítelkyně. Ženu, se kterou udržoval asi tři roky přátelský a sexuální vztah, zabil loni v květnu v Radnicích na Rokycansku devíti ranami nožem do levé části hrudníku, když spala. Muž se k činu přiznal, popřel ale, že by ho plánoval. U soudu řekl, že k první ráně ho žena sama vybídla, další jí zasadil proto, aby netrpěla. Pozůstalým má Ubl podle verdiktu vyplatit odškodné téměř čtyři miliony korun.

Ublovi hrozilo až 20 let vězení, soud vyměřil trest shodný s návrhem státního zástupce. Rozsudek není pravomocný, Ubl se proti němu na místě odvolal, státní zástupce a zmocněnkyně obžalovaných si ponechali lhůtu na případné odvolání.

Podle soudu jel Ubl loni 22. května k rodinnému domu ženy s úmyslem ji zabít. Ubodal ji ve spánku nožem se čtrnácticentimetrovou čepelí. Žena utrpěla rozsáhlá poranění hrudníku a plic a kvůli masivnímu krvácení na místě zemřela. Podle znalce bylo sedm z devíti ran smrtelných. Po činu Ubl ujel, nůž a ženin mobil zahodil do rybníka a v další vsi pak u kontejneru svlékl a vyhodil všechno své oblečení. Mrtvou ženu našli v domě poté, co se po ní sháněli v práci ve školní jídelně. Policie Ubla zadržela za několik hodin. Důvodem vraždy byly podle obžaloby i podle soudu přetrvávající partnerské spory, protože se žena chtěla s Ublem rozejít.

"Já jsem slyšel, že každý člověk udělá jednou v životě chybu, já jsem udělal chybu toho 22. května, byly to tři maximálně čtyři vteřiny života," uvedl svou výpověď Ubl. Vypověděl, že má přes 20 let partnerský vztah s ženou, která chodí denně do práce a nemá na něj moc času. Asi před třemi lety se zároveň dal dohromady s poškozenou, jejich vztah byl přátelský a sexuální. Větší spory podle něj neměli, ale byli oba konfliktní povahy a dokázali se pohádat kvůli hlouposti. Agresivní prý ale vůči ní nikdy nebyl, ani by nemohl, protože by ho snadno přeprala, protože byla silnější, tvrdil u soudu muž, který podstupuje onkologickou léčbu.

Za poškozenou ženou Ubl podle svých slov dojížděl do jejího domu jejím autem, bydlela asi pět minut od jeho bydliště. Jezdil za ní údajně klidně i pozdě v noci, když nemohl spát. To se stalo i v kritický den, když nemohl usnout po lécích. Jel proto k milence kolem 3:00 a povídali si. Když pak chtěl odejít, řekla mu, ať jí ukáže "kudličku". Vytáhl útočný nůž, který u sebe vždy nosil. Žena si ho prohlédla a pak mu řekla: "Tak si bodni," vypověděl u soudu.

Tvrdil, že ženu jednou bodl a okamžitě si uvědomil, co udělal. Další rány jí pak zasadil, aby netrpěla, řekl u soudu. Po první ráně, která prý překvapila oba, mu žena jen řekla: "Ty jsi mě zabil."

Soud ale jeho popisu, který se navíc často rozcházel s původní výpovědí na policii, nevěřil. Označil jeho jednání i vyjadřování za cynické a nevěřil příliš ani jeho vyjádřené lítosti. Podle znalců je Ubl silně manipulativní, neempatický k okolí a silně prosazuje své zájmy. Při vraždě byl příčetný a měl plně zachované rozpoznávací a rozlišovací schopnosti, které neovlivnily ani užívané léky.

čtk