Lanovka na vrchol šumavského Špičáku bude jezdit každý den. Otvírají se turistické trasy na ledovcová jezera

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 14. červen 2023 14:10
Lanovka na vrchol šumavského Špičáku bude jezdit každý den. Otvírají se turistické trasy na ledovcová jezera Foto: Ski and Bike Špičák

Lanovka v největším horského areálu Plzeňského kraje – Ski&Bike Špičák, začne od čtvrtka 15.června přepravovat turisty i cyklisty na vrchol Špičáku k 26,5 metru vysoké rozhledně už v každodenním provozu. Po šesti předchozích víkendech či květnových svátcích se tak středisko otevře veřejnosti až do 15. září. Poté se provoz opět vrátí jen na víkendy a státní svátky.

DSC09261„Předchozí víkendy se dvěma květnovými svátky byly pro nás celkově návštěvnicky povedené. Převažovali zatím bikeři nad pěšími turisty, ale s blížícím se časem prázdnin se tento poměr velmi pravděpodobně otočí,“ hodnotí úvodních 14 dnů letního provozu Jan Kasík ze Ski&Bike Špičák. V areálu podle jeho slov aktuálně jsou a i na dále budou také žáci a studenti na letních školních kurzech. Středisko nabízí zhruba 60 ubytovacích míst ve svých turistických objektech.            

Polovina června je také každoročně dnem, kdy se pro pěší turisty otvírají naučné stezky vedoucí z vrcholu Špičáku na dvě nejvýznamnější ledovcová jezera – Černé a Čertovo. Obě jsou opatřeny edukačními panely. K Černému vede asi 4 kilometry dlouhý výšlap přes Rozvodí po Datlíkově stezce. K Čertovu pak turisty zhruba po stejně dlouhé trati dovede Zajícova stezka.  

„Letos poprvé je možné do těchto turistických okruhů zapojit novou restauraci U Lanovky. Ideální je vyjet lanovkou na vrchol, prohlédnout si okolní panorama z rozhledny a vyrazit k jezerům. Na zpáteční cestě se pak zastavit v restauraci u dolní nástupní stanice nebo se vrátit na vrchol Špičáku a nechat se svézt lanovkou vlastně skoro až do kuchyně,“ nabízí jednu z možných variant pohodové letní turistiky Jan Kasík. Zmíněná restaurace U Lanovky i s venkovní terasou nabízí 250 míst a od 15.června do 15. září má otevřeno každý den.    

Provozní doba lanové dráhy začíná v období 15.6.- 15.9. 2023 v 9 hodin a končí v 17 hodin. Každý pátek a sobotu pojede lanovka až do 18 hodin.