Letiště Karlovy Vary vykázalo v loňském roce nárůst počtu odbavených cestujících

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - pondělí, 20. únor 2023 09:34
Letiště Karlovy Vary vykázalo v loňském roce nárůst počtu odbavených cestujících Foto: Airport Karlovy Vary

Letiště Karlovy Vary pocítilo v loňském roce dozvuky covidové pandemie i únorovou invazi Ruska na Ukrajinu. Celá řada leteckých spojení se tak již nevrátila do letového plánu. I přesto dokázali zaměstnanci letiště v roce 2022 odbavit 362 komerčních letů s celkovým počtem 6 922 cestujících.

V rámci zachování potřebných standardů pro mezinárodní letiště přistoupilo vedení letiště v roce 2022 k bezprecedentnímu třífázovému plošnému zvýšení mezd. Celkově byly mzdy meziročně zvýšeny o 15 %, což pomohlo k udržení zaměstnanců na důležitých pozicích, zejména v oblastech security a safety. Všechny ostatní segmenty letiště ale fungovaly i nadále v maximálně úsporném režimu.

V roce 2022 dokázali zaměstnanci letiště odbavit 362 komerčních letů s celkovým počtem 6 922 cestujících, což je nárůst o 1,119 % ve srovnání s rokem 2021. Počet pohybů za rok byl pak 10 892, to je meziroční nárůst o 36 %. Očekávaný hospodářský výsledek letiště za rok 2022 je ztráta ve výši 25,3 mil. Kč.

Projekt rekonstrukce dráhy           

V roce 2022 zdárně pokračoval projekt rozšíření a prodloužení vzletové dráhy letiště, a to konkrétně výběrem dodavatele dokumentace stavby, jímž se ve výběrovém řízení stala firma Siebert + Talaš, která tak v roce 2024 dokončí a dodá dokumentaci pro první fázi, tedy pro rozšíření dráhy. Začátek vlastních prací na rozšíření dráhy se podle schváleného harmonogramu očekává na začátku roku 2025.        

„Rok 2022 byl ekonomicky velmi náročným rokem pro letiště, Karlovarský kraj i celou společnost. Tím, jak jsme se vypořádávali s dopady války na Ukrajině na karlovarském letišti, jsme dokázali, že máme schopnosti i sílu jít do roku 2023 s optimismem. Věřím, že v letošním roce bude již situace příznivější a letiště znásobí počet odbavených cestujících díky dvěma novým linkám na Krétu a do Bulharska,“ řekl neuvolněný zastupitel pro oblast dopravy Jan Bureš. Také potvrdil, že projekt modernizace vzletové dráhy bude v roce 2023 pokračovat dle stanoveného harmonogramu.         

Jednatelka letiště Alice Justina Undus poznamenala, že úspěch linky do Antalye v roce 2022 potvrdil zájem obyvatel Karlovarského kraje létat ze „svého“ letiště a tím otevřel dveře dalším charterům pro následující roky. „Letos bude na letišti v letní sezóně třikrát rušněji díky linkám společností ČEDOK a Alexandria do Antalye, Heraklionu a Varny. V příštích letech doufáme v další nárůst počtu destinací. Za sebe jsem spokojená s tím, jak letiště náročný rok 2022 zvládlo, a přestože končíme ve ztrátě, tak se podařilo v ekonomicky velmi turbulentní době dodržet rozpočtové mantinely.“