Letošní prázdninová sezona se v památkových objektech a na turistických místech v Plzeňském kraji vydařila a provozovatelé jsou většinou spokojeni, i když přijelo o něco méně lidí než v loňském rekordním létě, které vybočilo z dlouhodobějších statistik. Vliv na meziročním poklesu návštěvnosti mělo částečně deštivé a chladné letošní počasí. Také mnozí z turistů, kteří loni nemohli kvůli koronaviru odjet do zahraničí a zůstali na léto v České republice, letos už k moři vycestovali, shodli se v anketě provozovatelé turistických cílů v kraji.
K nejvyhledávanějším oblastem Plzeňského kraje patří Šumava zasahující i do Jihočeského kraje. "Určitě nejnavštěvovanějším místem celého Národního parku Šumava zůstává vlčí výběh na Srní na Klatovsku. V nejvytíženějších dnech jsou tam tisíce lidí, nestačí ani parkoviště pro 50 aut. Lidé dnes hledají jednoznačně zážitkovou turistiku. A zážitek jim výběh určitě nabízí," řekl mluvčí parku Jan Dvořák. Druhým nejnavštěvovanějším místem parku je podle něj Modrava a okolí.
"Letos ještě nemáme finální čísla za červenec a srpen, ale vypadá to, že sezona je zase trošku jiná, o něco slabší než loňská. Podle prvních informací to vypadá, že letošní sezona se podobá roku 2019 před covidem. Loni byla velmi silná," uvedl Dvořák. Pro návštěvnost Šumavy je podle něj klíčové počasí. To letošní chladné a deštivé výrazněji ovlivnilo hlavně jednodenní návštěvníky. "Když prší, tak prostě nepřijedou a výlet odloží," řekl.
Propad oproti loňské velice silné sezoně zaznamenal letos také například šumavský hrad Kašperk. Loni v červenci přišlo na prohlídky 18.000 lidí, letos o 3000 méně. Loňský červenec byl rekordní za posledních nejméně deset let. Loni v srpnu bylo na Kašperku na prohlídkách 15.300 návštěvníků, letos jich bylo k 26. srpnu 13.000.
"Co se týče léta, bereme to jako velký úspěch. Zájem je opravdu velmi velký, denně průměrně tady bývá 600 lidí na prohlídkách plus další stovky lidí přijdou na volně zpřístupněné nádvoří. Obrovské lákadlo jsou letos dětské prohlídky, které byly hned rozebrané," uvedl kastelán Václav Kůs. Spokojen je i přes meziročně nižší návštěvnost. Loni a několikrát i letos bylo podle něj na hradu v jednom dni tolik lidí, že byl přeplněný a návštěva už nebyla pro lidi tak příjemná a klidná.
"Specifická situace je letos ohledně kultury. Shodujeme se i s ostatními pořadateli, že rezervace letos tolik netáhnou. Diváci večerních akcí si vstupenky nekupují s předstihem a spousta jich čeká opravdu až na poslední chvíli, jsou mnohem opatrnější, víc se ptají na podmínky, roušky, rozestupy, kapacity a další opatření," řekl Kůs.
V areálu Ski&Bike Špičák ještě sezona neskončila. "Ale už teď můžeme říci, že čísla budou zhruba o deset procent nižší, než byly v loňské rekordní sezoně. Přičítáme to zejména tomu, že bylo chladnější a deštivější počasí a také lidé měli možnost více cestovat za hranice. Přesto panuje spokojenost a čísla jsou opravdu pořád pěkná," komentoval letní sezonu ředitel sportovního areálu Vladimír Kasík.
Také podle pracovnice železnorudského informačního centra je letos lidí na Šumavě hodně, ale o něco méně než loni. "Loni jsme měli dny, kdy prošlo naším centrem i 500 lidí, letos v létě takový den nebyl žádný," řekla. Také provozovatelé hotelů a penzionů podle ní hlásí o něco menší zájem než loni.
Slabší sezonu zažívají letos kvůli řadě deštivých a chladných dnů venkovní koupaliště. Například v přírodním biotopu Kotynka v Dobřanech na Plzeňsku měli loni od června do konce srpna 11.600 návštěvníků, letos je jich 7500. "Na 12 dní byl dokonce biotop kvůli špatnému počasí zavřený," řekla Jaroslava Umnerová z dobřanského městského kulturního střediska.
čtk