Nutrie říční je původem z Jižní Ameriky. Podle Mezinárodního svazu ochránců přírody je mezi stovku nejhorších invazivních druhů. V Malesicích tento tvor zdomácněl natolik, že začal rozdělovat obyvatele. Má svoje příznivce, ale i odpůrce. Že jsou nutrie přemnožené, potvrdil i starosta Malesic Aleš Tolar. "Bohužel se stávají pomalu předmětem sporu. Řada lidí se jich zastává, považuje je za roztomilá zvířátka, chodí je krmit. Na druhou stranu zemědělci si stěžují, že jim působí velké škody na polích. Vodohospodáři argumentují, že narušují břehy," prohlásil.
Soukromý zemědělec Ludvík Lexa považoval za únosné, pokud šlo o dva nebo tři páry. "Současně je to stovka a možná i víc. Za loňský rok jsem měl škodu tak 15 - 20 tisíc korun, snědli minimálně hektar a půl až dva," vysvětlil.
Obyvatelé: Nutrie jsou atrakce, škodí bobr
Naopak obyvatelé mají jiný názor. "Já si myslím, že to je nesmysl. Viděl jsem tady asi čtyři nebo pět kusů maximálně. Co vím, tak sem chodí z Malesic hromada lidí je krmit a mají to jako atrakci. Chodí se sem na ně dívat i děti, kteří tak alespoň naživo vidí, jak nutrie vypadá. Zrovna v Malesicích nejvíc škodí bobr. Ten tady napad několik stromů, lidem bere ze zahrad tůje," dodal jeden z obyvatel Malesic Jan Vlček.
Od Nového roku je nutrie na seznamu lovné zvěře. V přírodě nemá predátora, který by reguloval její stavy a tak to musí udělat člověk. "Ve chvíli od nového roku je mohou myslivci začít střílet, tak asi nic jiného nezbyde, než je tímto způsobem začít regulovat," podotkl Tolar. Odborníci navíc podle něj tvrdí, že jsou nutrie nebezpečné i pro člověka, že na ně můžou přenášet nemoci. "Já jsem proti a myslím si, že nás je víc. Nechceme, aby to tady vystříleli, protože už jsou tady delší dobu a už jsou to v podstatě členové obce," uzavřel Vlček.