Majitelé veteránů nejsou podivíni zahledění jen do svých automobilů. Jsou to lidé zvídaví a tak na svých výletech a spanilých jízdách rádi objevují polozapomenutá místa i nové atrakce v blízkém i vzdáleném okolí.
Ve čtvrtek v 9:00 se u OC Globus sešlo na pětadvacet posádek a společně se vydaly nejprve do obce Tatiná, kde se připojilo ještě několik dalších vozů. Celkově se sešlo 24 trabantů, 2 wartburgy, 1 barkas a 5 vozů jiných značek a dohromady asi pětapadesát lidských účastníků akce. Zatímco veterány obhlíželi před obecním úřadem místní obyvatelé, účastníci vyjížďky se zašli podívat do zdejšího Muzea elektrotechniky. K vidění je zde kolem dvou tisíc artefaktů, jako jsou žárovky, vypínače, jističe, motory, elektronky a další dnes už historické exponáty, o kterých umí poutavě vyprávět zakladatel muzea Jan Doležel. Najdeme zde třeba klešťový ampérmetr, stokilový motor vyrobený a patentovaný v Třetí říši nebo zkoušečku Vadas. Některé exponáty byly vyrobeny již před sto lety, a přesto stále fungují.
Další zastávkou bylo Výhledové místo u sv. Martina nedaleko Horní Bělé. Magické místo u kaple sv. Martina tvoří megalitické kameny vytvářející písmeno S. Na vzniku stavby se podílela v roce 2018 mezinárodní umělecká skupina. Naproti přes silnici se nachází kamenný kruh, který postavili čeští druidové. Nedaleko kruhu stojí samostatný meditační menhir, u kterého se má návštěvník zklidnit a naladit před vstupem do megalitického kruhu. Obě megalitická místa mají sloužit k harmonizaci krajiny a k zachování vody v krajině.
Po obědě v Loze zamířili účastníci sváteční vyjížďky do Křimic k nádraží, kde už na veterány netrpělivě čekali zdejší obyvatelé. A zatímco si obyvatelé Křimic prohlíželi automobily, jejich majitelé zamířili do místního muzea. Muzeum Křimice – poklady z půdy bylo slavnostně otevřeno 4. června 2022. Nachází se v nově zrekonstruovaných místnostech bývalé čekárny křimického nádraží na adrese Traťová 600/7. V muzeu se aktuálně nachází výstava fotografií Josefa Teršla “Zapomenutá železnice” a také pozoruhodná Výstava Betlémů.
Z Křimic pak kolona Trabantů zamířila do Plzně, kde od 15:00 zaujala kultovní vozítka místa na výstavě v DEPO2015 v rámci doprovodného programu Street Food Market. Návštěvníci akce měli možnost prohlédnout si kromě veteránů info panely s fotografiemi z historie a akcí klubu, zakoupit si různé suvenýry a knihy, a pokládali členům Trabantklubu spoustu zvídavých otázek.
AMK Trabant Plzeň si letos připomněl nejen 65. výročí zahájení výroby trabantů, ale i 55. výročí svého založení. Již mnoho let je největším a nejaktivnějším trabantklubem v ČR. Aktuálně má na 120 členů, kteří dohromady vlastní kolem dvou stovek vozů. A pokud jste nestihli některou z výstav pod širým nebem, nezoufejte! Mnohé zajímavé automobily můžete vidět v muzeu Příběhy dvoutaktů v Plzni – Lobzích.