Marie Osvaldová
Pomohl Trumpovi. Zázračný lék zachraňuje životy i v Česku!
Proslavil se jako koktejl protilátek, který zachránil Donalda Trumpa od těžkého průběhu covidu. Regeneron je dostupný i v České republice a je určený pro nakažené z rizikových skupin, musí ho ale dostat zavčas ještě dřív, než se jejich zdravotní stav výrazně zhorší a zamíří do nemocnice. Jen ve Fakultní nemocnici v Plzni už infuzi s tímto lékem dostalo téměř 200 lidí. Kromě toho se látka může aplikovat také v dalších šesti zařízeních v kraji.
Zásoby krve se tenčí. Transfuzní oddělení volá o pomoc!
Opětovný návrat pandemie koronaviru, zvýšený zájem o očkování a období, kdy je řada lidí nachlazených. Zejména tyto důvody stojí za tím, že transfuzní oddělení nemocnice v Rokycanech hlásí výrazně ztenčené zásoby krve. "Chodí jen malé množství dárců. V posledních dnech jsme vděčni doslova za každého. Lidé mohou přijít i bez objednání,“ říká primářka transfuzního oddělení Miroslava Padrtová.
Vnitroblok na Doubravce čekají významné úpravy
Jeden z vnitrobloků ve Smrkové ulici v Plzni na Doubravce čeká velká úprava. Správa veřejného statku počítá s úpravou komunikace a veřejného osvětlení, vodárna zase položí nové vodovodní potrubí a opraví kanalizaci. Sdružená stavba dvou investorů za 12 milionů korun, která pozmění organizaci dopravy v klidu, má skončit na jaře příštího roku.
Ze svého trápení jsem se postupně vypsala, říká Šárka Šteinochrová, zakladatelka organizace Maminy s rakovinou
Maminkám s nádorovým onemocněním se v České republice dostává málo pozornosti. Šárka Šteinochrová prodělala rakovinu lymfatického systému v době, kdy se jí narodil syn Dominik. Zvládnout těžké období jí pomohlo nejen psaní blogu, ale i skvělá péče lékařů Hematologicko-onkologického oddělení Fakultní nemocnice Plzeň.
Osmadvacetiletá bývalá sestra ze stomatochirurgie pozorovala podivné potíže už rok a půl před tím, než jí diagnostikovali Hodgkinův lymfom – rakovinu mízního systému. K otokům se přidalo úmorné svědění kůže a uší, extrémní únava, ztráta na váze. Protože praktický lékař na nic nepřišel, věřila, že se potížím vyhne zdravým životním stylem a sportem. Po závodě Predator run se jí ale na krku objevila záhadná boule.
„Můj tehdejší šéf, primář Stomatologické kliniky FN Plzeň pan doktor Daniel Hrušák, se na mě podíval a naplno mi řekl, že to bude s největší pravděpodobností zhoubný nádor, lokalizace byla typická. Hned zajistil vyšetření.” V horní části těla měla asi padesát nálezů, které se množily téměř celý rok a půl od porodu. Diagnóza zněla Hodgkinův lymfom.
Osmdesát procent nemoci dělá hlava
V průběhu léčby se setkala s řadou komplikací, jako záněty žil, porucha trávení, alergie na mléko, mouku i maso. Kromě zdravotních problémů prožívala narušení své osobní role matky, ve chvílích, kdy chyběla energie na péči o vlastní batole. Manžel nemohl jako živitel rodiny přestat vykonávat zaměstnání. Přes všechny náročné chvíle od počátku léčby se rozhodla vzít svoji nemoc jako výzvu. Nejnáročnější byl první rok. „Začala jsem tím, že jsem si ostříhala vlasy a oholila hlavu a udělala první krok proti nemoci. Pro spoustu žen není vůbec jednoduché, když přijdou o svou korunu krásy. Pochopila jsem, že abych se mohla uzdravit, musím být v psychické pohodě a pak budu více platná i svému dítěti,” říká Šárka.
Vyhledala psychoterapeutickou pomoc a udělala další změny. Založila blog, kde se ze svých peripetií začala vypisovat. Postupně přidala i malování a grafickou tvorbu. Začaly se na ní však obracet ženy s podobným osudem. Vše se propojilo, a dostala nápad založit organizaci Maminy s rakovinou. „V tom jsme, troufám si říci, v České republice unikátní,” dodává Šárka Šteinochrová.
U Mamin s rakovinou najdou radu a pomoc ženy napříč všemi nádorovými onemocněními nebo i ženy, které by si po léčbě přály ještě další děti. „Je to krásný příklad toho, že i po takové životní zkušenosti lze přijít do jiného stavu,” říká Šárka, které se díky asistenci v IVF profesora Zecha narodí druhé dítě.
Organizace sdružuje stovky klientek napříč republikou
Téma a problematika onkologicky léčených maminek není celkově uchopena, existuje jen málo informací. Organizace začala působit v dubnu 2019 a na její činnosti se podílejí převážně ženy, které onkologické onemocnění prodělaly nebo se ho snaží zvládnout. Jsou proto rády, že se mohou se svými zkušenostmi podělit a být prospěšné. Díky větší kooperaci s dalšími odborníky získávají odpovědi na témata, která pacientky zajímají nejvíce.
Maminy s rakovinou pomáhají nemocným maminkám a jejich rodinám také zcela individuálně na žádost zajistit chod domácnosti. Vzdělávací a informační servis je v úplném základu doplněn i společnými setkáními, výlety či ozdravnými pobyty, které napomáhají udržet a zlepšit duševní zdraví, které je při onkologických onemocněních velmi důležité. Veřejnost informujeme o prevenci, o životě s rakovinou, o mateřství a související problematice, která v tomto období ovlivňuje mateřskou roli. Spolupracují s řadou různých organizací včetně FN Plzeň.
Šárka Šteinochrová je stále v péči Hematologicko-onkologického oddělení FN v Plzni. „Mám skvělou paní doktorku Alexandru Jungovou. Je neskutečně empatická,” popisuje s tím, že doktorka Jungová se stala také odborným garantem pro hemato-onkologická onemocnění. Za klinickou onkologii je to MUDr. Tomáš Svoboda, Ph.D. který vyniká svým přehledem a znalostmi.
Sedmnáctiletý Vašek zachránil život zraněnému motorkáři. Získal prestižní cenu
Cenu Michala Velíška za odvahu při záchraně lidského života získal sedmnáctiletý Václav Parlásek, který letos v únoru zachránil život motorkáři při nehodě u Chotíkova.
Vážná dopravní nehoda se stala u Chotíkova na Plzeňsku 20. února 2021. Protijedoucí neosvětlené auto tam srazilo motorkáře. Svědky havárie se stali dva mladíci v dalším vozu. Okamžitě běželi bezvládně ležícímu muži na pomoc. Sedmnáctiletý Václav Parlásek díky svým znalostem a podle pokynů operátorky mu zaškrtil silně krvácející nohu, která visela pouze na šlachách. Záchranu ale komplikovalo bezohledné chování některých kolemjedoucích řidičů. Podle vyjádření lékařů student svou duchapřítomností a precizním poskytnutím první pomoci muži nejspíš zachránil život.
Cena byla udělena na slavnostním ceremoniálu v rezidenci pražského primátora na Mariánském náměstí. Porota vybrala tři finalisty z více než 80 nominací, držitele ceny znovu zvolila veřejnost hlasováním na webu.
Dětí přibývá, školy je třeba přifouknout. Preferovat určitou základku? Brzy prý nemožné
Plzeň se intenzivně připravuje na růst počtu dětí v základních školách, které budou vycházet z mateřinek. Vrchol zájmu čeká zhruba za tři roky. Největší nárůst počtu má být v městských částech Bory a Slovany. Město tam proto zvyšuje kapacitu základních škol, řekla radní pro školství Lucie Kantorová (ANO). Ve 175tisícové Plzni dnes navštěvuje 26 základních škol 15.000 žáků.
Kritický Kodýtek o třetině hrůzy: Divím se, že lidi neodešli!
Až do 44. minuty byla pro hokejisty Plzně branka litvínovského Denise Godly zakletá. Pak si vzal puk Petr Kodýtek a svižnou střelou zavelel k dramatu. Na víc než snížení na konečných 3:4 to ale nakonec nestačilo. "Dvě třetiny jsme to Godlovi strašně usnadnili. Neměli jsme hráče před bránou. Ve třetí třetině se to trochu změnilo. Neříkám, že nechytal dobře, ale myslím si, že jsme mu to neudělali těžké," prohlásil Kodýtek.
Mohutný finiš na body nestačil. Indiáni těsně padli s Litvínovem
Hokejisté Plzně prohráli ve 23. extraligovém kole doma s Litvínovem 3:4. Po dvou třetinách přitom prohrávali 0:4, zásluhou výborné třetí třetiny ale dokázali utkání ještě zdramatizovat.
Vstup zakázán. Další nemocnice v kraji se kvůli covidu uzavírá pro návštěvy
Z epidemiologických důvodů vyhlásila Stodská nemocnice stejně jako desítky dalších nemocnic v celé zemi zákaz návštěv. Informoval o tom mluvčí krajských nemocnic Jiří Kokoška.
Tarotový horoskop na týden 15. 11. 2021– 21. 11. 2021
Tarotový horoskop 15.11. 2021 – 21.11.2021, 45. TÝDEN – Blázen: Vstupme do neznáma!