Marie Osvaldová

Marie Osvaldová

Návštěvníkům města Plzně nově slouží plnohodnotný virtuální průvodce v podobě mobilní aplikace SmartGuide. Přibližuje historii města a provází návštěvníky tím nejlepším z Plzně. Umožňuje jim pohybovat se samostatně bez průvodce a davů a nabízí více než 42 bodů zájmu a 5 naučných tras.

turisté v Plzni Miroslav ChaloupkaMěstská příspěvková organizace Plzeň - TURISMUS ve spolupráci se společností SmartGuide připravila pro české i zahraniční návštěvníky společnou oficiální aplikaci s kvalitním obsahem. Audioprůvodce v mobilu přibližuje historii města od svého vzniku až po současnost. „V aplikaci je více než 42 bodů zájmu a pět tematických tras s fotografiemi a zajímavými příběhy v češtině. Poznávací trasa “To nejlepší z Plzně” přibližuje návštěvníkům historii města, jeho význam a rozvoj, završený získáním titulu Evropské hlavní město kultury 2015. Druhá trasa “Plzeň pro děti” návštěvníky zavede do plzeňské Zoo, na dobrodružnou cestu pravěkem v DinoParku nebo do Techmanie, kde se zabaví celá rodina. Obě trasy jsou k dispozici zdarma všem českým návštěvníkům“, uvedla Silvie Burešová z organizace Plzeň-TURISMUS.

Jde o prvního jednotného průvodce pro město Plzeň, uživatelé tak nyní mají vše pohodlně pohromadě. Pomocí GPS telefon zjistí, kde se nacházíte, a podle toho vypráví poutavé příběhy, nebo vás dovede k místu, které je předmětem vašeho zájmu.  Celého průvodce lze stáhnout plně do offline režimu včetně map i audia a ušetřit tak mobilní data. I přes všechny výhody nového průvodce SmartGuide, je však stále možné vyrazit na klasické prohlídky expozic s „živým“ průvodcem, i taková prohlídka má své výhody.

SmartGuide průvodce je k dispozici také v Plzeňském Prazdroji pro zahraniční turisty. Je dostupný v anglickém, německém a ruském jazyce. „Účelem bylo vyhovět a flexibilně se přizpůsobit zahraničním návštěvníkům tak, aby si mohli vybrat z dostupných časů vypsaných prohlídek Pilsner Urquell a přizpůsobit výklad své řeči,“  řekla Pavla Mášková z Plzeňského Prazdroje. Do budoucna v pivovaru plánují rozšíření audioprůvodce i do Pivovarského muzea a Plzeňského historického podzemí.

Nejen město či pivovar, ale i Zoo v Plzni již využívá platformy SmartGuide. Svým návštěvníkům přes dva roky nabízí průvodce v češtině, angličtině a němčině a během léta zaktualizuje a rozšíří obsah.

Za revolucí v bezpečném a pohodlném poznávání nových destinací stojí česká technologická společnost SmartGuide. Její technologickou platformu pro publikování interaktivních audiovizuálních průvodců začalo nedávno používat také město Plzeň. V aplikaci je již dostupných více než 400 různých destinací po světě. SmartGuide si oblíbili cestovatelé, kteří chtějí prozkoumávat svým vlastním tempem, poslouchat zajímavé příběhy připravené místními průvodci a objevit skrytá místa mimo hlavní cestu.

Aplikaci bude město Plzeň moci využívat k zasílání push notifikací a také k upozornění návštěvníků na speciální akce, aktuální bezpečnostní informace či dočasně uzavřené expozice. 

Deštivé počasí narušilo harmonogram prací na opravách plzeňských lávek. Lávka Pod Pecihrádkem bude otevřena o dva týdny později, u lávky na Valše, která prochází kompletní rekonstrukcí, dojde ke zdržení o měsíc. Cyklisté i pěší musí jezdit i nadále po objízdných trasách.

DSC 0965Některé technologické procesy, zejména nátěry, musí být prováděny jen za určitých podmínek. Důležitá je přitom nejen teplota, ale i sucho. Z důvodu častých dešťů rozblácený terén nevysychá a vysoká vzdušná vlhkost způsobuje, že nátěry i při vyšších teplotách schnou pomalu.  „I když jsme opravy obou lávek naplánovali na jaro a léto, aby byly pro opravu vhodné podmínky, letošní deštivé léto opravy zpožďuje,“ popsala situaci technická náměstkyně Správy veřejného statku města Plzně Andrea Fojtíková. Technologie použité při opravě vyžadují vhodné klimatické podmínky, a tak opravy lávek a mostů bohužel zasahují do hlavní cyklistické sezóny.

Lávka U Černého mostu na Valše byla snesena, oprava poškozené hydroizolace, kvůli které zatékalo do mostovky, ale jde pomaleji, než by měla. Jak uvedla firma Silnice Nepomuk v oznámení občanům: „Na vině je zejména zpoždění dodávky dílčích výkresů realizační dokumentace dle skutečného stavu poškození lávky a provádění dalších prací nad předpokládaný rozsah díla.“ Firma se za nepříjemnosti způsobené občanům omlouvá. Termín dokončení rozsáhlé opravy lávky se tak posunul z konce července na konec prázdnin. Lávka, která slouží pěším a cyklistům od roku 1983, prošla zatím jen drobnými opravami a obnovou nátěrů. Letošní velká oprava ale zahrnuje kromě celkového očištění také nový protikorozní nátěr, vyčištění ložisek a novou mostovku s protiskluzovou úpravou. Budou opraveny také nosníky v zářezu železniční trati. Rekonstrukce lávky přerušila významnou cyklistickou komunikaci i trasu Naučné stezky Údolím Radbuzy, a tak je na křížení příjezdové cesty s komunikací z obou stran vyznačena objízdná trasa pro cyklisty i s plánkem objízdné trasy.

Kvůli deštivému počasí se asi o dva týdny posune dokončení opravy lávky Pod Pecihrádkem. Kvůli novému protikoroznímu nátěru se musí demontovat celá dřevěná mostovka z dřevěných fošen. Během demontáže jich bude třeba vyměnit kvůli poškození hnilobou až 200 z celkových 500 kusů. Po otryskání získá lávka také nový nátěr. „Se stavební firmou jsme se domluvili, že pokud nebudou probíhat práce přímo na mostovce, bude průjezd cyklistům a průchod pěším umožněn. Chceme, aby oprava lávky její uživatele co nejméně zasáhla,“ uvedla Andrea Fojtíková. I zde musejí cyklisté použít vyznačenou objízdnou trasu pro kola.

Opravy bez uzavírky probíhají i na lávce na Božkovský ostrov, kde nastal též problém s aplikací nátěrů. Kvůli vyšší hladině řeky Úslavy totiž nebylo možné postavit pod mostovku lešení.

Výstava Brána do města zahajuje provoz galerie v nově otevřené Palubě Hamburk, která zaplnila dosud nevlídný prostor před autobusovým a hlavním vlakovým nádražím v Plzni. Město tam bude prezentovat rozvojové projekty a témata spojená s urbanismem, architekturou i veřejným prostorem. Za úpravy prostor před nádražím o rozloze přes 3000 metrů čtverečních zaplatilo téměř 25 milionů Kč s DPH. Dominantou prostranství je infocentrum s 12metrovou vyhlídkovou věží a výstavní prostor v prvním patře.

 CHA1456„Z nevlídného prostoru u vlakového a autobusového nádraží se stala nová reprezentativní vstupní brána do krajské metropole. Zcela zásadní proměnou projde také okolí Paluby Hamburk, tedy území od Hlavního nádraží směrem do centra, které zahrnuje Americkou třídu, Anglické nábřeží, okolí pivovaru a částečně i lokalitu Hamburk. Jaké jsou vize do budoucna s danou lokalitou, přibližuje právě výstava Brána do města v prostorách prvního patra nové galerie na palubě. Bude to místo určené k prezentaci rozvojových projektů města a témat spojených s urbanismem, architekturou, veřejným prostorem a životním prostředím, které doposud v Plzni chybělo,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář, do jehož gesce spadá Útvar koncepce a rozvoje města Plzně, jenž výstavu Brána do města připravil.

„Výstava se nejprve ohlíží do nedávné minulosti přednádraží, která byla specifická rozsáhlým bouráním města. Dále vysvětluje současné koncepční plánování v několika časových horizontech, které má za úkol koordinovat a podporovat doplnění městské struktury tak, aby zde opět vzniklo živé město, propojující Hlavní nádraží s historickým jádrem,“ vysvětlila Vladimíra Vaníková z Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

 CHA1476„Celkovou vizi budoucí podoby území ilustrují vizualizace a interaktivní 3D model města s doplněnými jednotlivými záměry. Mezi jeden z nich patří i projekt Paluba Hamburk, který byl dokončen v tomto roce a který je pomyslným začátkem rozsáhlých změn a zkvalitňování přilehlé oblasti,“ doplnil Jaroslav Holler, vedoucí Úseku veřejného prostoru Útvaru koncepce a rozvoje města Plzně.

Paluba Hamburk je novou vstupní bránou Plzně, veřejné prostranství prošlo zásadní proměnou u postranního vstupu na hlavní vlakové nádraží a k autobusovému terminálu. Město vybudovalo nové infocentrum s vyhlídkovou věží, gastro provozy, terasou, pobytovými lavičkami a dalším zázemím. Dominantou celého prostranství je infocentrum s vyhlídkovou věží, jehož součástí je i vyhlídková podesta ve výšce 12 metrů nad terénem. Prostor oživilo také sedm metrů vysoké dílo Cake Tower slovenského sochaře Andreje Margoče.

Město vyšel projekt úpravy veřejného prostoru o rozloze přes 3000 metrů čtverečních na necelých 25 milionů korun včetně DPH.

V Plzeňském kraji podaly zatím kandidátní listiny čtyři strany či koalice, které se budou ucházet o hlasy voličů v říjnových sněmovních volbách. Počet kandidátek by měl postupně růst, termín pro jejich podání vyprší za týden. O podobě kandidátních listin mají strany jasno, lídry většinou vybraly před prázdninami. Před čtyřmi lety sestavilo kandidátky 25 politických stran, hnutí a uskupení.

V jednom z velkých obchodů v Benešově ulici ve Stříbře začal dnes odpoledne unikat plyn. Hasiči a policisté museli evakuovat nakupující i personál.

Podle policistů způsobila únik plynu havárie kotle. "Téměř 60 nakupujících včetně obsluhy je v pořádku a bez zranění," uvedla policejní mluvčí Dana Ladmanová. Prodejna zůstane uzavřena minimálně do středy.

Premiéra inscenace Slyšíš mě?, která vznikla v rámci rezidenčního pobytu studentů HAMU a souboru BodyVoiceBand, definitivně zakončila 14. ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem. V průběhu více než šesti týdnů nabídl festival divákům premiéru a devět představení inscenace Romeo a Julie a pět repríz Cyrana. V rámci doprovodného programu se na plzeňskou letní scénu vrátila inscenace Poslední zrnko písku, která měla premiéru v loňském roce, uskutečnil se večer muzikálových hitů Divadla J. K. Tyla i slam poetry v podání hvězd české scény. Ani letos nechyběl oblíbený příměstský divadelní tábor. Díky akci Poděkujte vstupenkou! zhlédli jedno z představení Romea a Julie zdravotníci Fakultní nemocnice Plzeň.

Pokud by si chtěl něco vzít z doby covidové, byla by to teoretická výuka v online prostoru. "Ušetřili bychom tím spoustu času, byla by to třeba výhoda i pro nemocní," říká děkan Fakulty zdravotnických studií Lukáš Štich.

U Borov na Klatovsku se střetl rychlík s osobním vozem. Řidiče transportují záchranáři s těžkým zraněním do nemocnice, silnice je v místě nehody uzavřená.

"Z důvodu vzniklé dopravní nehody je uzavřená komunikace II.třídy č.182 v místě nehody, která se stala v obci Borovy na chráněném železničním přejezdu bez závor. Řidiči budou navádění na náhradní objizdnou trasu," potvrdila policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Řidiče z osobního auta převáží záchranáři do Fakultní nemocnice v Plzni. "Muž ročník 1954 utrpěl středně těžká zranění, je plně při vědomí," dodal Vítězslav Sladký ze Záchranné služby Plzeňského kraje.

Příčinu nehody na místě šetří policisté.

Špatná zpráva pro obyvatele Dolní Lukavice. Objížďka, která právě touto obcí vede, bude nejspíš trvat o šest týdnů déle. To se vůbec nelíbí místnímu starostovi Vítězslavu Opálkovi, například v pondělí se totiž ukázalo, jak nebezpečné projíždění obcí je. Na místní ostré křižovatce se převrátil vlek se dřevem. A jen zázrakem se nikomu nic nestalo.

neděle 25.7. 2021 Dolní LukaviceObjížďka z Přeštic na Plzeň významnně komplikuje život občanům Dolní Lukavice. Podle statistik Ředitelství silnic a dálnic tudy prjíždí 16 tisíc vozidel denně. "Komunikace v obci na to nejsou samozřejmě uzpůsobené. A nikoho ve správním řízení, když povolili tu objížďku nenapadlo, že by aspoň u mateřské školy mohl být provizorní přechod, který by se potom po čase objížďky odstranil," prohlásil starosta obce Vítězslav Opálko.

Objížďka přes Dolní Lukavici měla skončit v polovině srpna a lidem by se tady ulevilo. Vypadá to ale, jen tak nedočkají a nekonečné kolony aut je budou trápit dál. "Přišel požadavek od prováděcí firmy na prodloužení objížďky do konce září. To znamená o šest týdnů. V pátek jsem rozeslal účastníkům řízení zásadní nesouhlas obce. Navrhujeme, aby zhotovitel na své náklady upravil místní komunikaci, která na západní straně objíždí obec," podotkl starosta.

Jak nebezpečná je místní křižovatka pro průjezd větších vozidel, se ukázalo v pondělí. Ráno se tam převrátil vlek se dřevem. Nehoda se stala v místě, kde se často pohybují chodci. Kulatina zasypala chodník a poškodila nedaleký plot u domu. "Vyběhli jsme s kolegyní a viděli jsme tady převrácený vlek s dřívím na chodníku. Tak jsem okamžitě zjišťoval, jestli se tam někdo nenachází. Okamžitě jsem volal operační středisko Policie ČR a šel regulovat dopravu. Hlavně kamiony, aby se to tady neucpalo," dodal Opálko.

 

Kvůli covidu nikde nehrál, v Americe, kde žije, se ale udržoval celý rok a když přišla nabídka z Plzně, vůbec neváhal. Jakub Kindl by si tak mohl znovu po dvou letech zahrát za Škodovku. Prozatím je na západě Čech na zkoušku, i trenéři ale počítají s tím, že jde pouze o formalitu.

Proč jste v loňské sezóně nikde nehrál?
S manželkou žijeme v Americe, čekali jsme narození syna a start německé ligy se kvůli covidu neustále odkládal. Žena byla v sedmém měsíci, a tak jsme se koncem prosince dohodli, že bude lepší sezonu vypustit. Nechtěli jsme riskovat, že bych se třeba v Evropě zasekl a manželka by na vše zůstala sama. Přece jen jsou v životě nějaké priority. Šel jsem do toho s tím, že chci hokej hrát dál. Nevěděl jsem sice kde, ale normálně jsem se připravoval. Samozřejmě to bylo psychicky náročné, ale jako jsem byl já podporou pro manželku, teď bude ona zase podporou pro mě. Rodina za mnou přiletí už ve čtvrtek.

Kde jste se přesně připravoval?
V Detroitu. Za čas, co jsem tam hrával, jsem si vytvořil dobré vztahy s vedením klubu i s kluky z týmu. Takže po dobu, co se nehrála NHL, jsem tam měl možnost trénovat. Ale Michigan je hokejová země a o led jsem nouzi neměl. Horší bylo, že jsem jen trénoval. Jen se udržovat bylo těžké. Dlouhé, náročné, ale tím, že jsem chtěl dál hrát, tak to bylo nutné.

V Plzni jste zatím na zkoušku, jak reálné je, že tu zůstanete?
S Vlasim (Tomášem Vlasákem, pozn. red.) jsme na něčem domluveni a počítám s tím, že v Plzni zůstanu. Až to bude oficiální, tak to oznámíme.

Proč jste z možných nabídek zvolil právě Škodovku? 
Já jsem nabídky nijak neřešil. Mně se nikam jinam než do Plzně nechtělo. Za poslední roky mě hokej bavil nejvíc tady. A i když jsem tu teď nějaký čas nebyl, tak jsem pořád klukům fandil. A vyloženě jsem se chtěl vrátit právě do Plzně.

Plzeňský tým se za ty dva roky hodně změnil..
Je tu hodně nových kluků, jiní jsou trenéři, ale jsou tu i hráči, co znám. Ať už Kantýs (Kantner), Kaňour (Kaňák) nebo Kody (Kodýtek). Tehdy začínali a teď se řadí k oporám týmu. Což jen potvrzuje, jak Plzeň dokáže pracovat s mladými hráči.

Slyšela jsem, že jsou prý v kabině už hlasitější..
Já je srovnám. Myslím, že jsem tady od toho, abych je dal trošku do latě. (směje se)

Pokud v Plzni zůstanete, určitě se od vás bude čakat i to, že budete předávat zkušenosti. Počítáte s tím?
Nějakou roli v týmu jsem měl už při minulém působení. Teď se ale potřebuji soustředit hlavně na sebe a připravit se co nejlíp na nadcházející sezonu. Bude ale určitě ještě čas si s trenéry sednout a vše probrat.