„Cílem je nejen postavit tank, který připomene Buršíkovo působení u 1. československé samostatné brigády, ale hlavně připomenout jeho příběh – od hrdinství na frontě až po pád do nemilosti komunistického režimu,“ vysvětlil historik a jeden z iniciátorů projektu Ing. Milan Jenčík.
Josef Buršík se narodil v roce 1911 v Postřekově na Domažlicku. Po okupaci Československa ilegálně uprchl, až se v roce 1942 připojil k nově formující se československé jednotce v sovětském Buzuluku. Výrazný velitelský talent ho záhy poslal do tankové školy v Tambově. Následně se stal velitelem roty středních tanků T-34/76 a 5. listopadu 1943 vedl útok na Kyjev. Z velitelského tanku „Žižka“ osobně určoval cíle, řídil palbu a spolu s dalšími důstojníky vytvořil údernou hrotící sílu útoku, který vyústil v osvobození hlavního města Ukrajiny. „Buršík byl přesně ten typ velitele, kterého vojáci následovali s respektem i důvěrou. Klidný, rozvážný, přitom odvážný až po hranu osobního rizika. Šel příkladem v každé chvíli,“ připomněl Jenčík.
Za zásluhy o Kyjev obdržel Buršík Zlatou hvězdu Hrdiny Sovětského svazu, Řád Lenina i Válečný kříž. Přesto se jeho jméno po únoru 1948 vytratilo z učebnic. Věznění, útěk na Západ, odmítnutí sovětské okupace v roce 1968 a návrat vyznamenání – jeho druhý boj byl neméně tvrdý. Až po roce 1989 byl plně rehabilitován a povýšen do hodnosti generálmajora.
V Rokycanech vznikla jako jeho pocta funkční replika tanku T-34/76. „Podvozek je originální válečné výroby. Věž jsme museli postavit zcela novou – podle původních výkresů, s dvouplášťovou konstrukcí vyplněnou betonem,“ přiblížil Jenčík s tím, že se na výrobě podílel tým zkušených řemeslníků a techniků vedených Miloslavem Pelcem a Jaromírem Kučerou z firmy JERRY JAR z Litohlav. „Na kompletaci a závěrečných úpravách tanku pak odpracovali aktivisté Muzea na demarkační linii stovky hodin dobrovolnické činnosti,“ uvedla Radka Vávrová z rokycanského muzea.
Tank byl poprvé veřejnosti představen 8. května při příležitosti oslav 80. výročí osvobození. Následně bude k vidění i na slavnostní akci Bahna 2025 nebo v rámci statické expozice muzea. „Chceme, aby návštěvníci muzea viděli nejen kus techniky, ale i příběh. Příběh člověka, který byl ve své době vzorem odvahy. Projekt Utajený hrdina je pokusem navrátit generálu Buršíkovi místo, které mu právem patří,“ podotkl Milan Jenčík.
„V Rokycanech tak vzniká něco víc než jen tank. Vzniká příběh odvahy, který po letech mlčení znovu mluví. A připomíná, že hrdinové někdy bývají ti nejvíc utajení,“ dodal radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Libor Picka.