Na jezírku ve Škodalandu skončila koupací sezóna, voda v něm je zakalená!

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pátek, 8. září 2023 13:00
Na jezírku ve Škodalandu skončila koupací sezóna, voda v něm je zakalená! Jezírko ve Škodalandu nezažilo dobrou sezónu. Foto: ÚMO Plzeň 3

Značně zakalená voda je příčinou uzavření jezírka v multifunkčním areálu Škodaland na břehu borské přehrady. Letošní sezóna tam přitom kvůli cerkáriím začala o dost později a nepodaří se ji ani prodloužit, ačkoliv počasí v začátku září by k tomu bylo příznivé.

„Aktuálně je voda v jezírku zelená, a to vlivem mikroskopických zelených řas. Na rozdíl od sinic jsou zelené řady zcela neškodné. Nicméně náročnější částí koupající se veřejnosti je tento zelený vegetační zákal vnímán negativně a od koupání může odrazovat,“ uvádí hydrobiolog Jindřich Duras. Dodává, že průhlednost vody v jezírku je přitom jeden metr, zatímco v trvale využívaných koupacích místech, jako je Třemošenský a Senecký rybník, je nyní průhlednost vody rovněž kvůli vegetačnímu zákalu mikroskopických řas v úrovni 80 až 90 centimetrů.

Jezírko Škodaland je provozováno jako biotop, takže zásah například nachlórováním nepřipadá v úvahu, zničil by celý systém filtrace vody. „Koupací lokality založené na přírodních procesech a přírodních rovnováhách mají vždy snahu se vymknout kontrole a narušit naši představu ideální křišťálové vody. A tak je tomu i v tomto případě. Základní opatření ke zlepšení jako je například posílení filtrace, sice už byla přijata, ale několik dní bude ještě trvat, než se projeví,“ vysvětluje Duras.

Z tohoto důvodu jsme se rozhodli koupací sezónu pro letošní rok ukončit. Nejedná se o předčasné uzavření, běžně zde končí sezóna s posledním prázdninovým dnem. Odborníci dále pracují na tom, aby se biotopu dařilo v příštím roce lépe.