Sociální služby trpí, na pečovatele chybí peníze

Zveřejněno v Z Plzně
Od - neděle, 26. červen 2022 17:59
Sociální služby trpí, na pečovatele chybí peníze ilustrační. Foto: pixabay

Plzeňské hospicové péči Domov chybí finanční prostředky na další pečovatelky. Poptávka po terénní odlehčovací službě je přitom v Plzeňském kraji obrovská.

"Hrozí nemožnost rozvoje. Dále bychom zůstali s tím počtem zaměstnanců, co máme a s tím samým počtem klientů a minimálně po dobu roku a půl bychom nemohli přijímat žádné další," popsala ředitelka Domov Plzeňská hospicová péče Jana Červánková.

Nezisková organizace se v současné době stará o 12 dospělých klientů a malou holčičku. Čtyři roky sháněla peníze z dotací, od firemních i jednotlivých dárců. Teď jsou už některé úvazky součástí krajské sítě poskytování odlehčovacích služeb a může na ně čerpat dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí a kraje. Ty ale nestačí.  "V letošním roce navazujeme spolupráci s ranými péčemi, které pečují o děti do sedmi let, a s pediatry. Od nich je zájem hodně velký. Mají rodiny, kde by péče byla třeba a není zatím nikdo, kdo by jim dokázal pomoci," podotkla Červánková.

Bez takové péče se nedokáže obejít například paní Renata, která službu využívá pro svoji sedmaosmdesátiletou maminku, když je sama v práci. "Maminka špatně chodí, má cukrovku, vysoký tlak, angínu pektoris a hlavně se teď hodně špatně pohybuje, bolí ji celé tělo," popsala Renata Čečková.

Odlehčovací služba podle Červánkové znamená, že po určitou dobu pečovatelé a pečovatelky převezmou péči o daného klienta. "Dělají v tu chvíli to, co by dělala rodina. Jdou na vycházku, podají stravu, pomůžou s hygienou, přečtou knížku, poví pohádku, prostě, co je v tu chvíli u toho klienta třeba," informovala.

V případě podpory by mohl Domov poskytnout další dvacítce klientů. Počet zaměstnanců by tak potřebovali ze stávajících šesti zdvojnásobit. Musely by se ale najít peníze v rozpočtu kraje. "V současné době v rámci kraje společně s radními řešíme, jaké jsou naše možnosti. Samozřejmě pokud dojdeme k tomu, že ty peníze jsou třeba a najdeme je v rozpočtu, tak věřím, že radní tento projekt podpoří," prohlásil náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Martin Záhoř. 

Všechny kraje České republiky spočítaly částku, kterou by potřebovaly na dofinancování svých sociálních projektů. Ta činí celkem 4,6 miliardy. "Máme nějaké zprávy, že údajně ministerstvo nějaké doplatky bude poskytovat. Nevím ale v jaké výši. Čekáme na finální částku a podle toho také budeme postupovat," dodal Záhoř.