S rekonstrukcí začalo muzeum v roce 2021 a stavebním úpravám předcházelo stěhování statisíců sbírkových předmětů. "Už asi nespočítám, kolik desítek stěhovacích vozů jsme odtud odvezli," řekl Michal Chmelenský z muzea. Po dohodě s památkáři se při opravách nezasahovalo tam, kde to nebylo nutné. Stalo se tak, že se například neodstraňovaly omítky, i když historici z průzkumu vědí, že se pod nimi schovávají dosud neobjevené staré fresky. "Když čekaly dosud, mohou počkat na objevení i na příští generaci," uvedl muzejník.
Při rekonstrukci dělníci předláždili dvůr, vyčistili sklepy, otevřeli zazděný prostor bývalé jímky a propojili tak opět prostor s plzeňským podzemím, což obnovilo cirkulaci vzduchu. V domech se vyspravily pozdně barokní krovy, do kterých zatékalo, položily se nové krytiny, objekty se musely citlivě zateplit, kompletně se obnovily inženýrské sítě a doplnil se výtah. Rozšířilo se také zázemí pro návštěvníky i pracovníky, kteří mají konečně badatelnu a prostory pro práci se sbírkami.
Novou stálou expozici Národopisného muzea Plzeňska, pobočky Západočeského muzea v Plzni, tvoří dva návštěvnické okruhy. První návštěvnický okruh stálé expozice je věnován období let 1830–1900 a ukazuje život jednotlivce z venkovského prostředí od jeho narození až po ukončení produktivního věku, kterého dosáhl již v měšťanském prostředí Plzně. Návštěvník se seznámí s detaily školního vzdělávacího systému, s každodenností dospívání a složitostmi volby povolání i jednotlivými možnostmi obživy. Přiblížena jsou také specifika trávení volného času ve městě a opomenut nebyl ani bohatý spolkový život. Druhý návštěvnický okruh je věnován odívání a vybraným způsobům obživy v městě Plzni a v příměstských oblastech Plzeňského venkova.
„Národopis jako takový je nezbytnou součástí naší kultury. Poznat blíže chování, studium a vzdělávání nebo například vývoj odívání našich předků nebo jejich způsob trávení volného času, to je základem nás samých, základem živé a funkční společnosti. A právě život našich předků v 19. století je předmětem dvou návštěvnických okruhů, které bude možné navštívit v revitalizovaném Národopisném muzeu. Jsem velmi rád, že revitalizace muzea je realizována a nabídne tak cestou nových expozic další náhled historie trochu jinýma očima.“ říká Libor Picka, radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.