Nejzajímavější zločiny na Plzeňsku představí kriminalista v knize

Zveřejněno v Aktuálně
Od - úterý, 19. září 2023 11:36
Nejzajímavější zločiny na Plzeňsku představí kriminalista v knize Foto: SVK PK

Nejzajímavější kriminální případy posledních let, vyprávěné kapitánem plzeňské kriminálky Františkem Müllerem, vycházejí tento týden jako kniha s názvem Skutečné zločiny na Plzeňsku. Besedy Müllera a jeho kolegyně, policejní vyšetřovatelky Michaely Noskové, letos nabídla svým návštěvníkům plzeňská Studijní a vědecká knihovna a staly se návštěvnickým hitem. Přednášky o zločinech, které na Plzeňsku otřásly veřejností, jsou pravidelně vyprodané. Novou knihu Müller premiérově uvede na literárním festivalu Svět knihy Plzeň 23. září v sále pro 200 lidí a následný křest bude doprovodnou akcí filmového festivalu Finále 26. září ve Studijní a vědecké knihovně.

Müller v knize, která vyjde 21. září, popisuje, jak došlo k objasnění brutální vraždy seniora, k níž pachatel neměl motiv, představuje kauzu dvou vraždících bratrů a rozebírá případ rozčtvrceného muže, jehož tělo vydala řeka. „Jednotlivé případy líčím na stránkách knihy tak, jak se skutečně odehrály a jak jsem je osobně vnímal v době, kdy jsem se na jejich objasňování podílel se svými kolegy. Případy popisuji od chvíle, kdy policie přijala oznámení, potažmo od okamžiku, kdy policisté přijeli na místo činu, přes jednotlivé fáze šetření až po dopadení pachatele a jeho odsouzení. Aby text knihy byl co možná nejvíce autentický a čtenář si dokázal udělat jakousi představu o prožitcích a duševním rozpoložení jednotlivých aktérů, včlenil jsem do něj výpovědi zainteresovaných osob, tak jak skutečně zazněly. Bez úprav a příkras jsou zde použity úryvky z výpovědí, které podezřelí učinili v době, kdy ze sebe shodili břímě, které je tížilo, aby ulehčili svému svědomí,“ představuje knihu Müller.  

První řádky Skutečných zločinů na Plzeňsku začal psát na podzim roku 2022 jako vzpomínku na zesnulého kolegu Jaroslava Kohouta, jehož označuje za „úžasného člověka a kamaráda“. „To jsem samozřejmě ještě nemohl tušit, že se na nás o pár měsíců později obrátí pracovníci Studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje s žádostí o uspořádání série přednášek #plzeňskézločiny na téma vražd v Plzeňském kraji. Dlouho jsme s vyšetřovatelkou Michaelou Noskovou neváhali. Spatřovali jsme příležitost seznámit posluchače s tím, jak práce na objasňování vražd v reálných podmínkách vypadá a co obnáší. Zkrátka představit široké veřejnosti skutečné postupy, které jsou mnohdy na hony vzdálené od toho, co občas vídáme v nejrůznějších detektivních seriálech. Rovněž se dalo očekávat, že vyprávění o vybraných případech vzbudí v části posluchačů zájem o práci u policie,“ doplňuje autor.

Kpt. Mgr. Bc. František Müller od roku 1990 působil jako kriminalista na Městském ředitelství policie Plzeň, kde se dlouhá léta věnoval odhalování násilné trestné činnosti, zejména loupežím. V roce 2008 přechází na Krajské ředitelství policie v Plzni, kde se do současnosti zabývá odhalováním násilné trestné činnosti – vraždám. Jeho články jsou po řadu let publikovány na stránkách odborného časopisu Kriminalistický sborník a jako autor a spoluautor se podílel na vzniku několika námětů a scénářů k rozhlasovým detektivním hrám a televizním detektivním seriálům. S vyšetřovatelkou kpt. Mgr. Michaelou Noskovou přednáší ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje a jejich cyklus přednášek „Plzeňské zločiny“ se setkal s naprosto mimořádnou odezvou posluchačů z řad široké veřejnosti.