Nová scéna Divadla J. K. Tyla se pyšní unikátním systémem zvukové techniky

Zveřejněno v Kultura ZAK
Od - neděle, 25. září 2022 00:30
Nová scéna Divadla J. K. Tyla se pyšní unikátním systémem zvukové techniky Ilustrační foto: visitplzen.eu

Naprosto unikátním systémem zvukové techniky s umělým dozvukem se nově pyšní Nová scéna Divadla J. K. Tyla v Plzni. Tato prvotřídní zvuková technika se do divadla instalovala během prázdnin. Jedná se o první takto komplexní instalaci zvukové techniky na světě, která spojuje několik systémů dohromady. O vylepšení zvuku se mluvilo už krátce po otevření divadla,od roku 2014.

Teď se mají diváci skutečně na co těšit. Dozvuk L-ISA Ambiance totiž umožňuje akusticky upravit divadelní sál přímo na míru konkrétnímu představení. Návštěvníci divadla se tak mohou těšit na výbornou akustiku u činohry, opery, muzikálu a baletu, ale i u velkých filharmonických nebo symfonických koncertů.

Jedinečnost systému spočívá také v tom, že umí pracovat s umělci s ozvučením, i bez ozvučení. Díky vestavěnému systému dozvuku bude mít divák pocit, že je plně obklopen zvukem z jeviště i hlediště. Největší předností systému je, že divák žádné nazvučení prostoru nevnímá, vše mu zní naprosto přirozeně, jako by byl přímo součástí dění na jevišti.

O pořízení techniky usilovalo vedení divadla v uplynulých osmi letech. Investici 13 miliónu korun bez DPH do této moderní technologie schválilo Zastupitelstvo města Plzně v únoru letošního roku a umožnilo tak divadlu uvolnit potřebnou částku z rezervního fondu. Systém se skládá z reproduktorů umístěných na stěnách a stropě a sítě mikrofonů instalovaných po celé ploše stropu sálu divadla. Hyperrealistický zvuk zajišťují reproduktory umístěné po celé délce jevištního portálu. Na této realizaci spolupracoval mezinárodní tým odborníků z Česka, Francie a Anglie.

Nyní pro vás Nová scéna divadla J. K. Tyla bude příjemným zážitkem, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.