Jak velkou výzvou je převzít primátorský řetěz zrovna po Martinu Baxovi?
Je pro mě obrovská čest být primátorem a ještě po osobě, jakou je Martin Baxa. To je něco, co je výzvou i trošku zodpovědností. Jsem ale připraven tuto pozici zvládnout a jsem rád, že jsem mohl být součástí týmu Martina Baxy. Jako technický náměstek jsem měl na starosti investice, projekty, územní plán. Věřím, že jsem tu pozici zvládl a teď bych rád, abych zvládl i pozici primátorskou. Když jsem přebíral řetěz, hýbaly se mnou emoce. Je to velká zodpovědnost a doufám, že jí nezklamu.
Můžete říci, jaké máte priority?
Vybral jsem tři témata, která jsou pro nejbližší období důležitá. Prvním je stavební zákon, který schválila minulá vláda. Podle mého názoru není dobrý a je třeba ho předělat, což naštěstí ministr Ivan Bartoš chce. V tuto chvíli je podstatné odložit účinnost významné části tohoto zákona. Jsem připraven se na tom z pozice primátora podílet.
Tou druhou je co?
Pocit bezpečí v Plzni. Plzeň podle statistik není nebezpečné město. Ale z hlediska pocitu lidí dochází k situacím, kdy se návštěvníci určitým místům, do nichž město dalo peníze, zkrátka vyhýbají. Přitom jinak by to byla atraktivní místa. Městská policie nemá žádnou páku, jak tomu zabránit. Pokud někdo sedí a popíjí, nepáchá přestupek. Proto jsme v radě zahájili debatu o nové vyhlášce, která má zakázat konzumaci alkoholu ve vybraných lokalitách. Rozhodně ne celé Plzně, to zdůrazňuji. Jde spíše o parky, náplavky, dětská hřiště nebo Americkou třídu. Policie by měla dostat nástroj, jak odebrat alkohol a zajistit, aby se v těchto místech tohle nedělo. Upřímně říkám, že to nebude jednoduché. Za týden se situace rapidně nezlepší, ale myslím si, že v nejbližších měsících nastartujeme s Městskou policií metodiku, jak se k těmto přestupkům stavět.
A třetí prioritou?
To je otázka hladiny Boleveckého rybníku. Ze všech možných odborných stanovisek je zřejmé, že hladina klesá díky suchu. Je pravda, že historická sídlištní zástavba zabraňuje tomu, aby tam v nějakém větším množství voda proudila. Ale jsou to problémy, se kterými se musíme vyrovnat. Máme hotový projekt, jak doplnit vodu z řeky Berounky do Boleveckého rybníku. Věřím, že v říjnu bude spuštěn.
Hodně se také mluví o objektu bývalého Carimexu. Co plánujete s ním?
V současné chvíli má lokalita Carimexu nového majitele, jsme s ním v intenzivním jednání. Vyměňujeme si dohody o spolupráci, jejíž výsledkem by mělo být zbourání Carimexu a výstavba bytů, kanceláří a obchodního zařízení, které zlepší tuto bránu do města. Ta jednání probíhají z mého pohledu dobře, věřím, že nejpozději v květnu předložím tuto dohodu do zastupitelstva. Samotné zbourání bude hodně vázáno na jednotlivé kroky, nebude to okamžité. Každopádně dohoda zaváže vlastníka právě k tomuto kroku. Jsme připraveni poskytnout veškerou součinnost k tomu, aby se tato lokalita zlepšila.
Už letos na podzim jsou komunální volby. Jste připraven kandidovat a ucházet se o pozici lídra?
Jsem několik desítek minut novým primátorem, v tuto chvíli neumím odpovědět, jak se budu cítit. Jestli to zvládnu, bude mě to naplňovat. Budu hledat odpovědi v čase. Nemůžu vyloučit žádnou variantu.
Pavel Šindelář se narodil 14. prosince 1980. Vystudoval právnickou fakultu, v ODS je od roku 2008. Od roku 2014 vykonával post technického náměstka primátora města Plzně, je také předsedou představenstva společnosti Vodárna Plzeň, a. s. Pavel Šindelář je svobodný, má jednoho syna a ve svém volném čase se věnuje běhu a cestování.