O podobě koalice na radnici se bude dál jednat

Zveřejněno v Politika
Od - pondělí, 21. únor 2022 13:50
O podobě koalice na radnici se bude dál jednat ilustrační. Foto: P. Bauer

K žádným dramatickým událostem ohledně změny postů v Radě města ani v koalici, kterou tvoří ODS + TOP 09 + ANO + ČSSD, na pondělním jednání zastupitelstva prozatím nedošlo. A ani se o nich nehlasovalo, ani u ODS totiž neměla žádná změna potřebnou podporu. Podle přímých aktérů se povedou další jednání.

Koaliční ODS, TOP 09 a ČSSD v pátek ve společném dopise vyzvali současného prvního náměstka primátora Romana Zarzyckého (ANO) k tomu, aby své místo v radě města přenechal jinému zástupci jejich hnutí. Podle primátora Plzně Pavla Šindeláře (ODS) šlo o reakci na to, že se Zarzycký stal minulé pondělí náměstkem na kraji na základě odvolání krajské rady, kde byli zástupci ODS a TOP 09.

Sám Zarzycký na pondělním jednání zastupitelstva potvrdil, že na svoji funkci na radnici v tuto chvíli nerezignuje. „Jasně jsem deklaroval, že nebudu kumulovat uvolněné funkce. Etický kodex kraje říká, že tohle musím splnit do 90 dnů. V tuto chvíli mi ještě zbývá 83,“ uvedl. Sám si ale prý musí vyhodnotit, jestli je možné řešit tyto „dvě věci“ společně. „Zatím mám názor, že nikoliv. Tedy, že půjdu cestou předání kompetencí nebo aspoň jejích částí na některého z mých kolegů. A nemyslím si, že překonám tu zbývající lhůtu. Je to ale čerstvé. Agenda, kterou mám na kraji na starosti je velmi obsáhlá. Slibuji všem, že nebudu uvolněné funkce kumulovat,“ uvedl Zarzycký, který měl před zastupiteli několikaminutový proslov. V něm mimo jiné vysvětloval, co tvorbě koalice na kraji předcházelo. „Co jsem udělal? Hájil jsem jako krajský předseda zájem Hnutí ANO a občanů Plzeňského kraje, kteří nám přidělili minulý rok nejsilnější mandát v krajských volbách,“ prohlásil.

ODS: Takové věci nelze řešit s horkou hlavou

Podle předsedy zastupitelského klubu ODS a náměstka primátora Davida Šloufa se povedou o osudu složení koalice ještě další jednání. „Budeme jednat v klidu a s uvážením. Nicméně znovu říkám, že to, co jsme uvedli ve výzvě, platí. Rozhodně nemůžeme krajské události nechat jen tak. Výzva tedy trvá. Musíme se sejít, v klidu poradit a zaujmout nějaké stanovisko, které budeme následně prezentovat. Takové věci nelze řešit s horkou hlavou,“ potvrdil.