Už 22. rokem se v Plzeňském kraji oceňují stavby, které tu v uplynulém roce vznikly. Letos se v soutěži Stavba roku Plzeňského kraje poměřuje 34 staveb, dokončených nebo uvedených do provozu v roce 2024. Stejný počet staveb se do soutěže přihlásil i vloni, nejpočetněji zastoupená je opět kategorie rekonstrukcí. V letošním ročníku soutěží celkem 11 rekonstrukcí, tentokrát s převahou sakrálních staveb. Příznivou zprávou je velké zastoupení školních zařízení mezi sedmi novostavbami a také počet šesti staveb pro bydlení. Své zástupce v soutěži mají i dopravní a inženýrské stavby, průmyslové stavby a veřejná prostranství se začleněním nově vznikajících sportovišť.
V rekonstrukcích jsou to například Šumavská klenotnice na zámku ve Velharticích, výpravní budova hlavního vlakového nádraží v Plzni, smuteční kaple v Klenčí, kostely ve Zvíkově a Nicově, ale také hasičská zbrojnice v Žichlicích. V novostavbách soutěží třeba sportovní hala a tělocvična u školy v Dýšině, škola v Postřekově, školky v Heřmanově Huti a ve Spáleném Poříčí a přístavba seniorského domu v Kralovicích. V dopravních stavbách bude porota se zahraniční účastí posuzovat například cyklostezku Bukovec - Chrást na bývalé železniční trati a silniční obchvat Šlovice - Přeštice, v průmyslových stavbách mimo jiné prodejnu UNIBRICK v Nepomuku. V kategorii veřejná prostranství soutěží třeba pumptrack a meditační zahrada, obojí ve Městě Touškově, vodní nádrž a cesty v Milencích a volnočasový areál v Rokycanech. V bytových domech se o cenu ucházejí také Nová Papírna v Plzni, Dragounská v Klatovech a rodinný dům v Nové Vsi.
Soutěžní stavby navštěvuje a hodnotí šestičlenná odborná porota, složená z architektů a stavebních inženýrů, z nichž dva profesně působí mimo Plzeňský kraj. „Hlavními kritérii jsou při tom kvalita projektu – architektury, urbanismu nebo krajiny. Jde o kvalitu vnitřní, tedy funkčního řešení projektu, ale také jeho estetické hodnoty. U každého projektu nás také zajímá kvalita vnější, tedy jaký význam a přidané hodnoty přináší projekt pro své přímé i širší okolí, tedy místa a města, a také jeho přínos pro společnost.“ říká architekt Jiří Klokočka, který od roku 1980 po skončení studií na FA ČVUT a AVU působil jako urbanista v Belgii a přednášel na belgických i českých univerzitách. „Jsem přesvědčen, že projekty Plzeňského kraje jsou na vysoké úrovni a určitě snesou srovnání se zahraničím. I zvyšování kvality posuzovaných projektů je rok od roku patrné. Jakoby se investoři stále odvažovali dávat architektům více prostoru pro vyvíjení nových konceptů a přístupů.“
Všechny přihlášené stavby jsou představeny na webu soutěže www.stavbarokupk.cz. Stavby, které porota nominuje na titul Stavba roku Plzeňského kraje 2024, budou zveřejněny
19. června. Zároveň bude spuštěno internetové hlasování, v němž lidé zvolí stavbu, která získá Cenu veřejnosti. Díky interaktivní mapě na www.mapastavbyrokupk.cz mohou lidé vidět nominované stavby nejen na fotkách a videích, ale vydat se za nimi na výlet.
„V Rokycanech, kde již několik let žiji, mohu nyní zblízka pozorovat, jak Plzeňský kraj vzkvétá. Zvláště mě zaujala rekonstrukce Villy Fitz. Je úžasné vidět, jak se tento krásný dům vrací do života. Měl jsem už možnost poobědvat v tamní restauraci a byl to zážitek – nejen díky skvělému jídlu, ale především díky jedinečnému prostředí,“ řekl Stephan Kronmüller, jednatel společnosti Eurosoftware, s.r.o, která je hlavním partnerem soutěže. „Budu také držet palce novému volnočasovému areálu v Rokycanech. Dříve nevyužívané místo se proměnilo v živý a moderní prostor. Moji synové už ho objevili a rádi se tam vracejí.“
V loňském ročníku udělila porota titul Stavba roku Plzeňského kraje třem stavbám – Zámku Týnec za citlivou rekonstrukci, Novostavbě administrativní budovy Importo v Klatovech a Revitalizaci vnitrobloku v Manětínské ulici v Plzni.