Obsadí centrum Plzně ukrajinští uprchlíci bez střechy nad hlavou? Město se připravuje na krizový scénář!

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - úterý, 27. červen 2023 14:21
Obsadí centrum Plzně ukrajinští uprchlíci bez střechy nad hlavou? Město se připravuje na krizový scénář! KACPU. Ilustrační foto: Plzeňský kraj

Plzeňská radnice se připravuje na krizový scénář, kdy by se ze dne na den mohla ocitnout na ulici početná skupina ukrajinských uprchlíků v souvislosti se změnou dávek, již schválila vláda. Ta bude účinná od soboty 1. července. Město nechá postavit stan v blízkosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině, posílí výkon služby městské policie a je připraveno poskytnout nouzový nocleh až pro 50 osob.

V souvislosti s celou situací se sešel primátor Roman Zarzycký s vedením městské policie a členy krizového štábu. „Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici, proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu. Nad rámec těchto opatření žádnou jinou formu podpory nepřipravujeme. Jsem přesvědčen, že se jedná o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,” prohlásil Zarzycký.

Stan o rozměrech zhruba 10x15 metrů postaví plzeňská radnice do konce tohoto týdne v prostoru u bývalého domu Prior na Americké, kde bude fungovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. "Ve stanu budou k dispozici lavice a stoly, lehátka, pitná voda, v blízkosti necháme instalovat mobilní toalety,“ přiblížil radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer. Opatření připravují ve spolupráci s Plzeňským krajem Odbor bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, Odbor sociálních služeb a Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování Magistrátu města Plzně, zapojena je také Městská policie Plzeň. V případě nouze je město připraveno poskytnout pro zhruba 30 až 50 osob nouzový nocleh.