ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do komunálních voleb v Plzni jako koalice Spolu

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 1. duben 2022 12:34
ODS, TOP 09 a KDU-ČSL půjdou do komunálních voleb v Plzni jako koalice Spolu Stanislav Šec (KDU-ČSL), Jiří Šneberger (ODS) a Michal Vozobule (TOP 09).Zdroj: ODS

Do podzimních komunálních voleb se v Plzni zformuje koalice SPOLU, tedy ODS s TOP 09 a KDU-ČSL, která uspěla na celostátní úrovni. Všechny strany v pátek podepsaly memorandum o spolupráci.

IMG 20220401 WA0004 1„Cílem koalice je vyhrát volby a dále pokračovat ve správě města Plzně. Budeme rádi za důstojný výsledek, ale myslím si, že máme šanci atakovat hranici 24 mandátů v zastupitelstvu,“ prohlásil současný primátor Plzně Pavel Šindelář (ODS).

Podle regionálního předsedy ODS a ministra kultury Martina Baxy rozhodnutí padlo i s respektem k výsledku voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2021, kdy koalice SPOLU tyto volby v Plzni nejenom vyhrála, ale volilo ji 31,11 procent Plzeňanů. „Tento potenciál a důvěru našich voličů chceme využít i v letošních komunálních volbách,“ uvedl.

Podobně mluvil i předseda oblastního sdružení ODS Plzeň-město Jiří Šneberger. „Voliči v Plzni ve sněmovních volbách nevolili pouze proti Andreji Babišovi, ale koalice SPOLU zde výrazně porazila i Piráty. Plzeňané tak svým hlasem dali jasně najevo, že chtějí skutečná pravicová řešení a preferují strany, které jim tohle řešení poskytnou,“ podotkl.

Jeho slova potvrzuje i předseda TOP 09 v Plzni Michal Vozobule. „Parlamentní volby ukázaly, že naše tři strany k sobě mají blízko a tuto blízkost vnímají i voliči. Spolupráce v celostátní koalici SPOLU velmi dobře funguje i po volbách a bylo by proto škoda nepokusit se přenést tuto souhru i na komunální úroveň, na níž chceme rozvíjet Plzeň tak, aby byla místem, kde se dobře žije,“ uvedl Vozobule. Předseda KDU-ČSL Plzeň Stanislav Šec zase zdůraznil, že v komunálních volbách jde o řešení lokálních témat, která se lidí dotýkají každý den ve svém nejbližším okolí, rodině, komunitě.

IMG 9885Podle Šindeláře jsou všechny tři strany konzervativní a na území města Plzně působí dlouhá léta. „Myslím, že voliči ví, co od nás mohou čekat. Je to stabilita, konzistentnost, ale i prosperita. Umíme spravovat město Plzeň a jsme na to připravení. Věříme, že to umíme nejlépe ze všech stran, které budou kandidovat do zastupitelstva města,“ uvedl Šindelář.

Součástí podepsaného memoranda je i závazek kandidovat společně na všech deseti městských obvodech. O podobě samotné kandidátky by mohlo být jasno zhruba v polovině května. „Aktuálně probíhají místní sněmy. Jak u nás v ODS, tak u kolegů,“ upřesnil Šindelář. Jestli se bude ucházet o pozici lídra, nepotvrdil.

ODS a TOP 09 už na úrovni města spolupracují v tomto volebním období, jejich dosavadními koaličními partnery jsou ANO a ČSSD. Tyto čtyři strany mají v zastupitelstvu 33 hlasů ze 47. KDU-ČSL je dosud v opozici.