ODS: Výmluvy a prázdné fráze. To je rok koalice ANO, Pirátů, STAN a PRO Plzeň ve vedení města

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - čtvrtek, 2. listopad 2023 13:36
ODS: Výmluvy a prázdné fráze. To je rok koalice ANO, Pirátů, STAN a PRO Plzeň ve vedení města ilustrační. Foto: P. Bauer

Zklamání. To je nejvýstižnější popis prvního roku vládnutí městské koalice, které začalo už během předvolební kampaně proklamacemi o nové budoucnosti Plzně. „Vyčistíme Plzeň“, „Postavíme 1000 nových bytů“, „Máme klíč ke skutečně uklizené Plzni, „Pomůžeme domácnostem ušetřit za energie, „Konec hry Únikovka. Několik hesel, které jsme před volbami viděli a slyšeli od současných představitelů města, které se ale ve finále ukázaly jen jako prázdné fráze.

Rok vlády a sliby současné plzeňské koalice okomentovali zástupci klubu ODS, KDU-ČSL a TOP 09: bývalý primátor a předseda plzeňské ODS Pavel Šindelář, předseda kontrolního výboru David Šlouf (ODS), Lukáš Hegner, zastupitel města Plzně za ODS, bývalý náměstek pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09), krajský předseda TOP 09 Petr Suchý, zastupitelé za KDU – ČSL Štěpán Krňoul a Libuše Hubáčková.

Loňské zářijové volby vyhrála koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU - ČSL) se ziskem 27,7% hlasů, následována hnutím ANO, které volilo 27,2% Plzeňanů. Ještě v průběhu sčítání hlasů oznámilo hnutí ANO, STAN, Piráti a SPD (které po několika hodinách a veřejném nátlaku nahradilo hnutí PRO Plzeň), že to budou oni, kdo složí vládnoucí koalici. 

„Namísto možnosti složit koalici na vládním půdorysu, kterou si podle výsledků voleb přáli asi i voliči, jsme se dostali do opozice ještě před jejich koncem, ale taková je zkrátka realita. Současná městská koalice nicméně nemá ani ideově, ani prakticky vůbec nic společného. Příkladem za všechny může být pohled na provoz na Americké třídě, kdy část koalice byla tvrdě proti jejímu znovuotevření pro automobilovou dopravu a druhá pro její znovuzavedení. Výsledkem se tak stal kočkopes, kdy dnes nikdo pořádně neví, jak to tedy vlastně je“, připomíná povolební události předseda plzeňské ODS a minulý primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Zcela mimo zájem současného vedení města, se bohužel ocitly investice do školství, kultury nebo projektů v sociálních oblasti. Stejně jako bydlení a doprava, kde se do strategických materiálů se vrací průtah městem.

Realita ve městě je nicméně po roce této vlády ještě horší. Rostoucí množství odpadků město nezvládá. Opatření na zlepšení situace ale existují. Obdobná je situace s bezpečností ve městě, kterou bývalý primátor popisuje takto: „Místo toho, aby se primátor Zarzycký snažil využít prostředků které má, píše dopisy ministrovi vnitra a premiérovi České republiky, aby situaci vyřešil za něj“, a vyzývá primátora: „Přijďte s návrhem na posílení rozpočtu Městské policie, aby bylo více strážníků v ulicích, přijďte s návrhem, jak efektivněji řešit rostoucí počet nepřizpůsobivých občanů v ulicích, a já jsem přesvědčen, že v tom najdete podporu i opozičních zastupitelů“.

„Současná koalice vedená primátorem Zarzyckým tak už rok přešlapuje na místě, bez větších vizí, větší aktivity a energie pro Plzeň něco udělat. A když nastane problém, který vyžaduje nějaké řešení, přispěchá rychle s vysvětlením, že za něj může Fialova vláda. Tedy vláda, složená také z ministrů za hnutí STAN a Piráti. Tedy ze stran, které v Plzni vládnou. Je to zklamání“, uzavírá hodnocení roku vlády ANO, Pirátů STAN a PRO Plzeň Pavel Šindelář.

PR