"Je to první počin města k výročí narození Josefa Skupy, jímž naše akce zahajujeme. Děkujeme zejména Divadlu Spejbla a Hurvínka, paní Kirschnerové (Denise, spoluvlastnice ochranné známky a ředitelka divadla), která udělila autorský souhlas, aby tohle vzniklo. Moc si toho vážím a věřím, že to bude další z plzeňských atraktivit," uvedl první náměstek primátora Roman Zarzycký.
Okruh je dlouhý pět a půl kilometru a je na něm deset stanovišť včetně startu. Každé z nich hlídá socha Spejbla nebo Hurvínka. Na stanovišti dostanou děti i dospělí za úkol splnit různá pohybová zadání, například udělat dřepy, oběhnout strom či trefit šiškou kmen stromu. Zároveň se jim dostane rad, jak správně vykonávat různé sportovní pohyby, například běh a podobně. Na stanovištích jsou také informativní texty o místě, kde se návštěvníci právě nachází – dozvědí se něco z jeho historie i o jeho přírodních zajímavostech. A také si pomocí QR kódu mohou pustit dialog mezi Spejblem a Hurvínkem.
Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka realizoval Odbor sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně. Realizace stezky si vyžádala cca 750 tisíc korun. „Spolupracovali jsme s Denisou Kirschnerovou, která je spoluvlastníkem ochranné známky a ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka. Divadlo připravilo dialogy Spejbla a Hurvínka, které si návštěvníci mohou pustit. Trasu stezky a umístění jednotlivých stanovišť jsme vybrali ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně a Městským obvodem Plzeň 1, jehož územím trasa vede,“ sdělil vedoucí odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Přemysl Švarc.
Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je možné navštívit bez omezení. Je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou celkem dvě stanoviště. Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování se Spejblem a Hurvínkem končí. Úvodní sochu financovala Plzeňská teplárenská, a. s. "Než tady byly (sochy, pozn. red.), tak tu bylo nevábné rumiště. Plzeňanům už toho moc nechybí, ale máme určitý dluh k veřejnému prostranství," dodal šéf představenstva Plzeňská teplárenské Roman Jurečko.