Letní škola experimentální chirurgie je jediná svého druhu v Česku. Letos se jí zúčastní 33 studentů ze tří zemí, včetně České republiky, kteří se učí pečovat o zvířecí modely v průběhu operace, experimentální radiologii a vyhodnocovat experimentů. Nedílnou součástí je také provádění operací na praseti. Ta jsou v experimentální medicíně využívaná proto, že mají anatomii a fyziologii blízkou člověku.
Zásadou výuky je, aby byl vždy při experimentech použit co nejmenší počet zvířat, nebo aby zvířata měla během experimentu dostatečný komfort. „Naprosto zásadní pro další rozvoj je, že se nám podařilo získat mezinárodní AAALAC akreditaci pro práci se zvířaty. Je to nezisková organizace, která podporuje humánní zacházení se zvířaty ve výzkumu. Univerzita Karlova je teď díky výukové jednotce Letní školy teprve šestou univerzitou v Evropě s touto akreditací a v České republice je jedinou institucí, která ji získala,“ uvedl vedoucí Letní školy experimentální chirurgie Václav Liška.
Letní škola, je určena studentům medicíny od 3. ročníku výše, probíhá od 4. do 15. července. Všichni letošní frekventanti pochází ze států Evropské unie, především z Belgie. Celkem 6 studentů je z České republiky.