Otevření části východního okruhu zpozdil déšť

Zveřejněno v Z Plzně
Od - čtvrtek, 20. květen 2021 06:53

Mnozí řidiči byli překvapení, když se chtěli v pondělí projet po nové části východního okruhu. Ohlášený datum 17. května totiž nakonec neplatil. Kvůli deštivému počasí nemohly být práce na téměř dva kilometry dlouhé čtyřproudé silnici spojující ulice Plaská, Na Roudné a Chrástecká dokončeny a stavba tak nabrala neočekávané zpoždění.

východní okruh2"Aby se dala stavba do předčasného užívání, chybí dokončit vodorovné dopravní značení. Bohužel v posledních dnech se nám nepodařilo ho kvůli počasí udělat," vysvětlil asistent správce stavby Vlastislav Šlajs.

Kdy se tedy nakonec řidiči poprvé po nové silnici projedou? "Když budeme velcí optimisté, mohli bychom uvést stavbu do předčasného užívání koncem tohoto týdne, když budu realista spíš bych řekl na začátku týdne příštího," podotkl ředitel plzeňské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Zdeněk Kuťák.

Místo toho, aby nový úsek otestovali řidiči, provádělo se v pondělí místní šetření, které má schválit silnici k veřejnému provozu. "Účastnili se ho policie, stavební úřady, investor, stavební dozor i zhotovitel, šlo o pochůzku po stavbě, která stanovila, co je třeba ještě dodělat," vysvětlil Kuťák.

východní okruh3Práce byly zahájeny na jaře roku 2020. Nejsložitější částí stavby byl podle provozně obchodního náměstka zhotovitelské společnosti Jaroslava Loučíma zářez do velkého skalního masívu u železniční zastávky na Bílé Hoře. "Zahájili jsme přeložku inženýrských sítí, po které následovaly zemní práce. Po dokončení zemních prací jsme zahájili výstavbu mostních objektů, kdy z důvodu zkrácení výluk na trati byla naplánována doba stavby na 135 dní, což byl poměrně složitý technologický oříšek, ale za pomoci investora a dozoru stavby se to podařilo zprovoznit v termínu," dodal Loučím.

Nový úsek městského okruhu začíná na křižovatce Plaská a Studentská, u Fordu Hornát. Vyústění úseku je následně u železniční zastávky Bílá Hora, kde je vybudovaná nová okružní křižovatka. Aktuálně chybí ještě vybudovat osvětlení a chodníky podél celé trasy. Ačkoliv se tu už v příštím týdnu spustí provoz, celková kolaudace silnice za 493 milionů korun se uskuteční přibližně v polovině září.