„Fisherman’s Trail je naprosto dokonalá trasa pro každého,“ říká Eva Vávrová. Pod tímto názvem se ukrývá portugalská 225 kilometrů dlouhá stezka, která je mnohými považována za jednu z nejkrásnějších pobřežních cest v Evropě. Toto označení si zasloužila díky jedinečným pohledům na odlehlé, strmé a divoké útesy, zlatavé písečné pláže a blankytně modrý Atlantický oceán. Stezku, která je velmi dobře značená zeleno-modrými pruhy, je možné projít v obou směrech.
„Celý trek je pohodový a není na něj potřeba speciální fyzická kondice. Výhledy na oceán a pocit, že se člověk proplétá mezi divokými květinami, vytváří jedinečný zážitek,“ doplňuje popis trasy Eva.
Eva se na cestu vydala v květnu se svými dospívajícími dcerami. Každá vzala s sebou navíc i kamarádku „Byla to úžasná dámská jízda. Naše trojice dvojic vyrazila na pár dní relaxovat a užívat si slunce, písku, vln a oceánu,“ popisuje začátek cesty s úsměvem.
Od prvních kroků do divočiny
Výprava začala přímým letem z Prahy do Lisabonu. Po příjezdu se rychle zásobily potravinami a dalšími nezbytnostmi a večer už stály v Porto Covo, na počátku jejich dobrodružství. „Hned na první pláži Praia dos Buizinhos jsme ucítily vůni oceánu a měly pocit, že nás čeká něco velkého,“ vzpomíná Eva. Trasa byla perfektně značená, což usnadnilo orientaci. „Navíc jsme měly skvělé mapy v aplikaci Mapy.cz, které přesně korespondovaly s modro-zelenými pruhy na stezce.“
Přírodní kouzla a dobrodružné výzvy
„Exotická květena podél celé stezky byla ohromující. Každý den jsme objevovaly nové druhy, což byl asi důsledek deštivějšího jara. Severní část trailu je hodně písčitá, což na první pohled vypadá idylicky, ale po pár kilometrech člověk pochopí, že je to pořádná makačka. Boty byly plné písku, takže se návleky na boty staly naší tajnou zbraní!“ líčí s úsměvem Eva.
Výhledy jako z pohádky
Nejen písčitá půda, ale i dechberoucí výhledy zanechaly na výpravě hluboký dojem. „Pláže byly téměř liduprázdné, bez restaurací či hotelů. Naše skupinka šla většinu trasy sama, což nám umožnilo vnímat krásu divoké přírody naplno,“ říká Eva. Celou stezkou provázely turistky pocit svobody a zároveň sounáležitosti s ostatními turisty, které potkávaly na svém putování.
Zakončení v Lisabonu: Tramvají číslo 28 a Pastel de Nata
Dobrodružství završily v Lisabonu, kde nesměla chybět ikonická jízda retro tramvají číslo 28. „Na tramvaj jsme si počkaly hodinu a půl. Přestože byla plná, jsme rády, že jsme to zkusily,“ směje se Eva. Po projížďce si užily noční atmosféru Lisabonu, ochutnaly místní pochoutku Pastel de Nata a zakončily svůj výlet večeří.
Jak na Pastel de Nata: Portugalský recept na sladký závěr
A jako inspiraci pro všechny milovníky dezertů nám Eva prozradila recept na ikonický portugalský dezert. „Pastel de Nata se nejlépe připravuje s domácím listovým těstem, ačkoliv kupované také postačí. Chuť je opravdu božská, když přidáte citronovou kůru a skořici. Dokonalý dezert na zakončení každého dobrodružství!“
Zpátky v práci, ale s hlavou plnou vzpomínek
Eva a její tým se vrátily do běžného života v Česku s nezapomenutelnými zážitky. „Byl to trek snů, plný přátelství a radosti z přírody. A i díky Challenge Grantu od Rock Pointu jsme měly šanci si užít krásný zážitek bez starostí.“