Peggy Kýrová

Peggy Kýrová

O víkendu můžete na řadě míst v regionu slavit MDŽ, užít si komentované prohlídky, divadelní představení, koncerty i karnevaly. Z bohaté nabídky společenských a kulturních akcí si jistě vybere každý.

Nadcházející víkend se v kraji léčivých pramenů ponese v duchu odcházející zimy a pomalu probouzejícího se jara. Divadlo, koncerty, tanec, výstavy i literární akce nebo třeba kurz pečení chleba – to vše a mnohem víc na vás čeká během dnů volna. Řada míst také ožije oslavami MDŽ.

Asi každý z nás to zná: občas stačí jediný pohled a máte jasno. A tak tomu bylo i včera odpoledne u strážníků stanice Územně strážní služby, kteří při obchůzce Kopeckého sadů zaregistrovali ženu pohodlně usazenou na lavičce.

Plzeňská lékařská fakulta se letos už pošesté připojí k celostátnímu festivalu Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR. Dvě série přednášek pro veřejnost ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje poodhalí výzkum i pokroky v léčbě mozku. V podání předních neurovědců zazní zajímavá témata, mimo jiné paralely mezi lidským mozkem a umělou inteligencí, hibernace či souvislost stresu a konspiračních teorií. Přednášky se uskuteční 10. a 13. 3.

Přímo pro Divadlo J. K. Tyla vznikla nová opera s názvem Faraonova kletba aneb Vykradená opera o vykradené hrobce. Její premiéru mohou diváci  navsti v sobotu 8. března na Malé scéně DJKT.

V sobotu večer během hlídkové činnosti vydalo Hlavní vlakové nádraží v Plzni strážníkům další hledanou osobu.

15. února 2025, dva dny po 176. narozeninách šumavského spisovatele Karla Klostermanna, byla v jeho rodišti Haag im Hausruck v Horním Rakousku založena samostatná rakouská sekce Spolku Karla Klostermanna.

V pátek 7. března se uskuteční vzpomínkové setkání u příležitosti 175. výročí narození prvního prezidenta Československé republiky Tomáše Garrigua Masaryka.

Setkání začne v 11:00 na náměstí T. G. Masaryka v Plzni. Veřejnost je srdečně zvána.

Tomáš Garrigue Masaryk se narodil 7. března 1850 v Hodoníně. Byl československým státníkem, filozofem, sociologem a pedagogem. Po obnovení samostatnosti českého státu se stal prvním prezidentem Československé republiky. Ve funkci byl od roku 1918 do roku 1935. K jeho osmdesátým narozeninám byl roku 1930 přijat zákon o zásluhách T. G. Masaryka, obsahující větu „Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil se o stát“, a po odchodu z funkce roku 1935 ho parlament znovu ocenil a odměnil za jeho osvoboditelské a budovatelské dílo. Zemřel 14. září 1937 v Lánech.

Pietní akt u plzeňského pomníku Bedřicha Smetany v Kopeckého sadech připomněl, že tento významný hudební skladatel se narodil před 201 rokem. Při této příležitosti odpoledne v pondělí 3. března promluvila radní města Plzně pro oblast kultury a památkové péče Eliška Bartáková a ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová.