Plný Bolevák? Velká radost

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - čtvrtek, 13. červen 2024 07:00
Plný Bolevák? Velká radost Foto: se souhlasem P. Šindeláře

Na poloprázdný rybník byl smutný pohled. Bolevák je, určitě nejen, pro mě jedním ze symbolů Plzně a mám velkou radost, že jsme společně s odborníky našli způsob, jak zastavit jeho klesající hladinu, říká bývalý primátor za ODS Pavel Šindelář, který stál u zrodu projektu přečerpávání vody z Berounky do Velkého Boleveckého rybníka.

Bolevák je plný a voda už teče přes jeho přepad, za několik minulých let, něco nevídaného. Jaký je to pro Vás pocit?
Upřímně mám velkou radost. Ale hlavní zásluha jde za týmem lidí, kteří s nápadem na přečerpávání vody z Berounky do Boleváku přišli a dokázali vymyslet takové řešení, které funguje. Voda z něj vlivem sucha ubývala dlouhá léta, a nejen z něj. To, že voda v krajině mizí vidíme všichni a všude. U Boleváku to bylo kvůli jeho velikosti a oblíbenosti u Plzeňanů ještě markantnější.

Projekt dopouštění měl ale i své odpůrce a vznikala kvůli tomu celá řada dezinformací, jak se dnes moderně říká, jak těžké bylo ho prosadit?
Základem byl tým lidí, odborníků, kteří řešení hledali. Těch variant bylo víc a tahle se ukázala jako nejefektivnější a vlastně i levná. Těm patří ten největší dík. Takhle by politika a politici obecně měli podle mě fungovat. Politik má mít nějakou vizi a směr. Moje vize, v tomto konkrétním případě, byla vrátit vodu do Boleváku. A proto jsem dal dohromady tým lidí z různých oborů, kteří našli řešení, a to se pak stalo skutečností.  

Když se s přečerpáváním začínalo, dnešní náměstek primátora za STAN Aleš Tolar, Vás obvinil z toho, že jde o podvod a že do rybníka, zjednodušeně řečeno, teče voda z vodovodu. Jak se na to s odstupem času díváte?
Asi se k tomu nechci moc vracet. Pošpinil tímto nesmyslným výrokem město Plzeň a práci lidí, o kterých jsem tady mluvil. Těch, kterým na Boleváku opravdu záleželo a záleží. Technicky je to úplný nesmysl, to mu doložili všichni, od projektantů, po stavitele, Plzeňskou vodárnu, a tak bych mohl pokračovat. Bylo pár dnů do komunálních voleb. Snaha o senzaci a pozornost sociálních sítí u něj holt převládla nad racionálním úsudkem, zda by to vůbec bylo možné. Dnes se ale k Boleváku rád vyjadřuje, jak je skvělé, že je plný. Tak jsem v konečném důsledku vlastně rád, že i on má z Boleváku radost.

Omluvil se někdy ať už Vám, anebo ostatním za tyto výroky?
Ne. Ani jsem nechtěl omluvu pro sebe. Chtěl jsem, aby se omluvil městu Plzeň. Poté, co se stal náměstkem primátora, celá kauza utichla.

PR