Plzeň a Plzeňský kraj vybudují společně bezpečnostně vzdělávací centrum

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - pátek, 26. leden 2024 11:19
Plzeň a Plzeňský kraj vybudují společně bezpečnostně vzdělávací centrum Foto: Plzeňský kraj

Plzeňský kraj a Plzeň vybudují bezpečnostně vzdělávací centrum. Jejím úkolem  bude vzdělávat děti, mládež i dospělé v prevenci mimořádných událostí a zvládání běžných rizik, s nimiž se lze setkat. Cvičit na něm budou i složky integrovaného záchranného systému (IZS). Město zajistí pozemek a kraj výstavbu, na níž požádá o peníze z evropského programu IROP.

Tzv. Centrum bezpečí (bezpečnostně vzdělávací centrum) bude primárně sloužit především žákům základních i středních škol, kteří by se tam měli připravovat na různé situace, které je mohou v životě potkat, jako jsou např. nutné dopravní znalosti, znalosti jak zlikvidovat požár, jak poskytnout první pomoc, jak postupovat při dopravní nehodě, jak se bránit kyberútokům apod. Budou moci také nahlédnout pod pokličku práce záchranářů a policistů, kteří budou působit v pozici lektorů. V rámci řady edukačních programů bude centrum sloužit také široké veřejnosti.

„Složky IZS se denně starají o naši bezpečnost a zdraví, proto je třeba, abychom jim k tomu vytvořili co nejlepší podmínky. Samotný projekt vnímám jako velmi důležitý pro bezpečnost města Plzně a vítám, že jsme se společně s Plzeňským krajem zavázali k tomu, že pro jeho vznik vyvineme maximální úsilí. Za město jsme připraveni se podílet na jeho vzniku a rovněž nést část provozních výdajů,“ uvedl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Podle hejtmana Rudolfa Špotáka půjde o podobné centrum, jakým je například v Karlovarském kraji v provozu pod názvem Svět záchranářů. Uvědomme si, že bezpečnostní situace v České republice se mění a je nutné na toto reagovat. Proto jsme se rozhodli společně s městem vytvořit místo, kde vám odborníci ukáží, co a jak v danou chvíli můžete udělat, jak se zachovat, abyste neohrozili sebe ani ostatní nebo naopak někomu pomohli. Považujeme za důležité, aby nejen složky IZS ale i obyvatelé kraje byli připraveni na každodenní rizika a zvládli různé mimořádné události,“ prohlásil.

Pracovní název projektu je zatím Centrum bezpečí a memorandum prvním krokem k jeho realizaci. "Uzavíráme jej proto, abychom se začali bavit o konkrétní formě a podobě,“ doplnil radní města Plzně pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer s tím, že vydání společného Memoranda o partnerství a spolupráci na projektu bezpečnostně vzdělávacího centra schválily Rada města Plzně i Rada Plzeňského kraje