Plzeň má nový skatepark. Pyšní se unikátními prvky, které jsou k vidění v Americe nebo ve Skandinávii

Zveřejněno v Aktuálně
Od - středa, 9. srpen 2023 13:48
Plzeň má nový skatepark. Pyšní se unikátními prvky, které jsou k vidění v Americe nebo ve Skandinávii foto: město Plzeň

Nové skateboardové hřiště vyrostlo za 13,5 milionu korun v parku za Obchodním centrem Plzeň Plaza. Skateboardisty na něm čeká hned několik prvků, které jsou ve skateparcích v České republice unikátní, podobné jsou zejména v USA a Skandinávii.

Skatepark3Areál se stavěl od května do července letošního roku, a to na místě původního a menšího skateboardového hřiště. Na jeho realizaci spolupracovalo město s profesionálními jezdci a dalšími lidmi ze skateboardové komunity. „Skateboardisté, in-line bruslaři a bikeři na takový skatepark v Plzni čekali roky. Jsem rád, že se ho podařilo vybudovat v kvalitě, která splňuje ta nejpřísnější měřítka. Zajímavostí je hned několik unikátních betonových pumptrackových překážek tvořících celou sekci skateparku. Podobné projekty jsou k vidění především na severozápadě USA. V České republice, a dokonce i v Evropě jsou ale vcelku novinkou. Pevně věřím, že se bude skatepark všem jeho návštěvníkům líbit,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Podle Aleše Tolara, náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí, láká obdélník o ploše přibližně 1300 metrů čtverečních svým hladkým betonovým povrchem s překážkami jak zkušenější skateboardisty, tak i ty začínající. „Projekty, mnohdy nešťastně, disponují obrovským množstvím na sebe nalepených překážek, což vede k častým střetům jezdců. V tomto parku se každý návštěvník bude cítit volně a bude mít přehled. Projekt je velmi chytře rozložen na technickou a zmiňovanou volnou pumptrackovou pasáž, která nepochybně udělá radost úplným nováčkům i dětem,“ sdělil Aleš Tolar.

Skatepark5Ve skateparku se mají jezdci možnost projet na klasických překážkách, jakými jsou bedny, bangy a radiusy. Nacházejí se zde i sešikmené a zaoblené betonové plochy, kulaté a hranaté kovové raily, tedy nízká kovová zábradlí pro jízdu na skateboardu. „Unikátní je tzv. žulový fragment v radiusu, který v žádném jiném skateparku v České republice není, podobné jsou k vidění například ve Skandinávii. Každý odjetý trik na tomto žulovém bloku bude proto jedinečným zážitkem. V rámci celého skateparku je právě tento prvek tím jedinečným článkem, o kterém se každý v komunitě jezdců okamžitě dozví,“ uvedl Tomáš Morávek, radní pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy.

„Jsem moc ráda, že zde město zbudovalo tento skatepark. Na území našeho obvodu bude brzy dokončen ještě jeden o něco menší, který je v naší režii. Nachází se v Sokolovské ulici na Lochotíně, a to vedle Gymnázia Františka Křižíka. Stejně jako město Plzeň, i náš obvod spolupracuje na jeho realizaci s lidmi ze skateboardové komunity. Hřiště bychom chtěli zpřístupnit na podzim,“ informovala starostka prvního městského obvodu Ivana Bubeníčková.