Plzeň mění ceny jízdného i další podmínky cestování MHD

Zveřejněno v Aktuálně
Od - čtvrtek, 24. listopad 2022 10:23
Plzeň mění ceny jízdného i další podmínky cestování MHD Ilustrační foto: M. Pecuch

Od dubna 2023 budou jezdit MHD v Plzni zdarma cestující už od 65 let. Další změnou pak má být snížení o polovinu u jednotlivého jízdného do 26 let. Na svém jednání to schválili plzeňští radní. Ti zároveň rozhodli o tom, že seniorům starším 65 let bude stačit k prokázání nároku na slevu občanský průkaz nebo jiný doklad s fotografií a datem narození. Plzeňská karta tak pro ně již nebude povinná. Tato změna bude platit už od 1. ledna 2023.

Podle primátora Romana Zarzyckého radní plní to, co lidem před volbami slíbili. "Uvědomujeme si, že doba je pro mnoho lidí opravdu složitá a my jim tímto krokem jako město chceme alespoň částečně pomoci. Věřím, že tím seniory, mladé lidi a v řadě případů celé rodiny potěšíme a usnadníme jim cestování po Plzni nejen za prací, ale třeba i za kulturou, sportem a volnočasovými aktivitami,” uvedl.

Nárok na bezplatnou přepravu bude mít od 1. dubna 2023 vedle nyní platného okruhu osob také osoba, která dosáhla věku 65 let. „Dnes má nárok na bezplatnou přepravu cestující ve věku 70 a více let. O pět let tak snižujeme věkovou hranici,“ dodal náměstek pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. V okresech Plzeň-jih, Plzeň-město, Plzeň-sever a Rokycany podle jeho slov žije přes 81 tisíc občanů ve věku 65 plus, a 56 tisíc občanů ve věku 70 plus.

Pro území města Plzně, tedy v takzvané vnitřní zóně, platily dosud jiné podmínky než v dalších tarifních zónách Integrované dopravy Plzeňského kraje, tedy ve vnějších zónách. "Naším cílem bylo sjednotit podmínky i výši slev v integrované krajské dopravě i plzeňské MHD. Současně samozřejmě chceme i zohlednit složitou ekonomickou situaci, do níž se mnohé skupiny obyvatel dostaly a dostávají,“ uvedl Tolar. Aktuálně totiž v Plzni jezdí děti do 15 let zdarma s Plzeňskou kartou. Žáci ve věku 15 až 18 let mají nárok pouze na zlevněné předplatné, nikoliv však na zlevněné jednotlivé jízdné. Stejné je to u studentů ve věku 18 až 26 let.

Nárok na zlevněné krátkodobé jízdenky bude mít od 1. dubna 2023 vedle nyní platného okruhu osob také držitel Plzeňské karty, který je zároveň:

  • osoba od 15 do 18 let
  • student od 18 do 26 let
  • osoba pobírající mateřský/rodičovský příspěvek
  • osoba na mateřské/rodičovské dovolené
  • válečný veterán
  • osoba v hmotné nouzi.