"Z podstaty anonymního podnětu nelze v tuto chvíli vyvozovat žádné závěry, nicméně situaci prověřujeme v souladu s našimi interními postupy a s plnou vážností. Naší prioritou v každé podobné situaci je zajistit bezpečné a důvěryhodné prostředí jak pro zaměstnance, tak pro všechny, s nimiž přicházejí do kontaktu. Proto jsme neprodleně aktivovali interní postupy pro prověření celé záležitosti a podnikli odpovídající preventivní kroky," uvedla mluvčí. Biskupství podle ní zároveň nabídlo anonymnímu pisateli, aby se už neanonymně obrátil na lidi, kteří jsou v diecézi pověřeni důvěrným řešením podobných podnětů, případně na spolek Někdo ti uvěří, který poskytuje bezpečný prostor pro sdílení a podporu.
Biskup Holub neměl o minulosti svého spolupracovníka tušení, uvedly Novinky. "Je to extrémně nepříjemná situace. O tom jsem skutečně neměl vůbec tušení. Dozvěděl jsem se to až teď. Když jsem ho přijímal, měl čistý trestní rejstřík," citoval biskupa server. Muž byl podle Novinek odsouzen, dostal pětiletou podmínku, desetiletý zákaz práce s dětmi a ambulantní ochranné sexuologické léčení. V roce 2015 se osvědčil a o pět let později zřejmě požádal o vymazání záznamu z trestního rejstříku. Podle soudce a mluvčího chebského okresního soudu Milana Homolky nemělo biskupství možnost zjistit minulost zaměstnance, protože opis z rejstříku se vydává jen orgánům činným v trestním řízení, uvedl server.
"Biskupství plzeňské považuje oblast prevence, transparentnosti a ochrany lidské důstojnosti za zásadní. Věříme, že i v této konkrétní situaci dokážeme postupovat v duchu odpovědnosti, spravedlnosti a úcty ke každému člověku. S ohledem na probíhající interní šetření a s respektem k právnímu rámci i důstojnosti všech zúčastněných nebudeme až do vyjasnění celého případu poskytovat další komentáře," uzavřela Šimandlová.
čtk