Náměstí Karla Panušky je součástí poměrně rozsáhlé Vesnické památkové zóny, která byla vyhlášena v roce 1995. Zahrnuje klasicistní zástavbu. Na západní straně návsi stojí usedlosti s branami, na severovýchodní straně se nachází bývalý barokní vrchnostenský dvůr. Koncepce revitalizace se opírá především o charakteristiku lokality. „Samotné místo pod vrchem Chlum, struktura historické zástavby, rybníček a poloha v údolí Hrádeckého potoka dodávají území specifickou atmosféru," říká architekt Marek Marovič. Studii čtvrtý obvod zadal proto, aby bylo možné lépe využít potenciál daného prostoru. "Rádi bychom místním lidem umožnili příjemné posezení, dopřáli trochu stínu a zatraktivnili prostor u rybníka,“ vysvětluje místostarosta čtvrtého plzeňského obvodu Jan Kakeš. Měl by být také vytvořen prostor pro občasné pořádání kulturních akcí.
Studie zahrnuje i moderně pojaté pamětní místo, které by mělo připomenout kapli sv. Anny. Ta byla postavena ke konci 19. století. Právě s tímto požadavkem se na radnici Čtyřky před několika lety obrátili místní obyvatelé. „V únoru roku 2023 jsme veřejnosti představili podobu pamětního místa, a jak jsme se sami přesvědčili, zájem o to, aby náměstí fungovalo byl velký. Proto jsme s místními obyvateli konzultovali, jak by si změny představovali, a pak jsme znovu oslovili architekty,“ popisuje starosta Čtyřky Tomáš Soukup.
Neogotická kaple sv. Anny byla postavena v závěru 19. století a vysvěcena v roce 1893. Až do konce první světové války tvořila dominantu návsi. Poté byl v její těsné blízkosti postaven pomník padlých rodáků a v šedesátých letech byla kaple zbořena. Pomník byl přesunut a doplněn o pamětní kámen obětem druhé světové války. Dominanta tak v prostoru náměstí, které je pojmenováno po zdejším účastníkovi protifašistického odboje Karlu Panuškovi, zcela chybí.