Plzeňským asistenčním centrem prošlo už přes 8 tisíc uprchlíků

Zveřejněno v Aktuálně
Od - pondělí, 14. březen 2022 15:24
Plzeňským asistenčním centrem prošlo už přes 8 tisíc uprchlíků Foto: V. Bartoš

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v budově bývalého Prioru v Plzni odbavilo za necelé dva týdny fungování 8205 uprchlíků z Ukrajiny. Zdaleka ale nejde o všechny, kteří se v kraji pohybují. Další se registrují sami přes Odbor azylové a migrační politiky. Tím už podle odhadů prošlo dalších zhruba 4000 lidí.

Z více než osmi tisícovek uprchlíků v KACPU potřebovalo ubytování zajistit zhruba 10 procent. "Ubytováno bylo celkem 506 osob, za neděli 52," potvrdila mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

Podle hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka je největším aktuálním problémem, že nikdo nedokáže predikovat, kolik lidí v daný den do asistenčního centra přijde. "Proto se stává, že se tam lidé hromadí a tvoří se nárazová fronta. Byli bychom rádi, kdybychom se na to dokázali připravit,“ uvedl.

Zatímco na samém počátku zajišťoval kraj ubytování pouze jednotkám lidí, teď se situace mění a kapacity dochází. „Počty se zvyšují a my musíme hledat nové alternativy ubytování, což byl jeden z předmětů včerejšího jednání hejtmanů s vládou. Z toho vyplynulo, že mapujeme celou situaci, zda budeme směřovat další příchozí z Ukrajiny do státních a krajských kapacit, nebo budeme také oslovovat soukromý sektor a také jakým způsobem, což je samozřejmě ale důležité vyřešit dále i po stránce finanční. Snažíme se v tuto chvíli vyvážit potřebnost ubytování a zároveň i otázku ekonomickou, protože se v takovém případě bude jednat o částkách v jednotkách až desítkách milionů korun,“ podotkl hejtman Rudolf Špoták. Kraj podle něj mapuje kapacity nouzového ubytování, například tělocvičny. "Možnosti dalšího ubytování, především nouzového typu, jsou v jednání především na centrální úrovni a budou je také znovu řešit hejtmani s vládou," doplnila Mertlová.

Plzeňský kraj se také připravuje na to, že bude muset později začít řešit také začleňování dětí do škol a školek. "V tuto chvíli jsme zřídili v domovech dětí mládeže tzv. adaptační skupiny pro děti od 3 let a tam je možné děti uprchlíků přihlásit. Především v dopoledních hodinách jsou volné kapacity," doplnila Mertlová. Aktivity adaptačních skupin cílí na aklimatizaci dětí na území Plzeňského kraje a také na výuku českého jazyka tak, aby děti byly postupně schopny se začlenit do vzdělávání dle svého věku a možností.