Politická příslušnost jde stranou. Primátora s radním podpořili v boji proti problémovým osobám i zástupci opoziční strany

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - čtvrtek, 10. srpen 2023 11:48
Politická příslušnost jde stranou. Primátora s radním podpořili v boji proti problémovým osobám i zástupci opoziční strany Rudolf Salvetr a Lumír Aschenbrenner spolu s primátorem Romanem Zarzyckým. Zdroj: se souhlasem R. Zarzyckého

Představitelé Plzně chtějí, aby obce měly možnost vykázat ze svého katastru problémové lidi, kteří nemají v obci trvalé bydliště. Primátor Roman Zarzycký (ANO) a radní pro bezpečnost a prevenci kriminality Jiří Winkelhöfer (Pro Plzeň) v uplynulých dnech vyzvali v otevřeném dopise premiéra Petra Fialu a ministra vnitra Víta Rakušana, aby vykázání samosprávám legislativně umožnili. V jejich boji je teď podpořili i dva zkušení opoziční politici, Lumír Aschenbrenner a Rudolf Salvetr (oba ODS).

"Moc si vážím toho, že mě tito pánové podpořili v boji za znovuzavedení možnosti vykázat problémové občany z katastru měst a obcí do místa jejich trvalého bydliště. Lumír Aschenbrenner i Rudolf Salvetr jsou matadoři komunální politiky. Moc dobře vědí, jak o město a jeho občany pečovat. Lumír Aschenbrenner je navíc jedním z předkladatelů senátního návrhu zákona, který přesně to, co potřebujeme, v roce 2017navrhoval," prohlásil Zarzycký.

Podle Zarzyckého došlo ke shodě, že se bude postupovat jednotně a všichni společně udělají maximum pro to, aby legislativu změnili. "V minulosti trest vykázání z katastru v legislativě byl a úspěšně fungoval," zdůraznil plzeňský primátor.

V Plzni žije zhruba 400 bezdomovců, téměř třetina z nich je ze zahraničí, a z těch, kteří jsou občany ČR, nemá trvalé bydliště v Plzni značná část z nich. Podle vedení města se přestupky těchto lidí stále opakují. Popíjejí alkohol na veřejnosti, až musí být v těžké opilosti převezeni na protialkoholní záchytnou stanici, kde ale nezaplatí poplatek za pobyt. Také často žebrají, vulgárně pokřikují, vykonávájí tělesné potřeby v parcích a na chodnících, rozhazují odpadky, jezdí v MHD načerno nebo kradou v obchodech. "Odmítají pomoc, na kontě mají desítky až stovky přestupků a prohřešků proti zákonu, z pokut a strážníků i policie si nic nedělají. Z velké části se jedná o mimoplzeňské občany nebo cizince," popsal Zarzycký s tím, že na sociální politice města se nic nemění. "Prevenci a pomoc dál vidíme jako zásadní, v konkrétních případech ale prevence i legislativa selhávají. A přesně to chceme řešit a řešení máme," uzavřel Zarzycký.