Pořadatelé a trhovci se shodují. Letošní adventní trhy v Plzni byly naprostou katastrofou

Zveřejněno v Z Plzně
Od - pátek, 24. prosinec 2021 10:36
Pořadatelé a trhovci se shodují. Letošní adventní trhy v Plzni byly naprostou katastrofou Ilustrační. Foto: M. Osvaldová

Jako naprostou katastrofu, největší za desítky let konání, hodnotí organizátoři a prodejci letošní adventní trhy v Plzni. S ministry odcházející i nové vlády se domluvili na finančních kompenzacích. Informoval o tom hlavní pořadatel Jaroslav Strohschneider, který ve středu s pracovníky své firmy odvážel z náměstí dřevěné stánky. Podle Asociace pořadatelů adventních trhů (APAT) může jít z eráru pro zhruba 3000 živnostníků o několik set milionů korun. Asociace nakonec nepodala zvažovanou žalobu na stát kvůli znemožnění podnikání, i když jejím členům zajišťují vánoční trhy příjmy na větší část roku. Doufají ale, že je stát nenechá na holičkách.

"To se nedá ani říct, že byly trhy, protože se konaly jen tři dny. Kdybychom to věděli týden nebo dva předtím, tak jsme stánky ani neinstalovali," řekl Strohschneider. Prostr Servis stojí roční provoz, nájem, amortizace, údržba a inovace zhruba tři milionu korun ročně. "Jsme tedy ve ztrátě zhruba kolem tří milionů, protože všechny ostatní trhy, co se pořádají na jaře a v létě, jsou nulové a všichni vyděláváme jen na těch vánočních, které jsou 31 dní a je tu plný počet stánků," uvedl. Podle Strohschneidera to bylo letos pro prodejce likvidační a není jasné, co bude dál. "Po dvou letech dali poslední peníze do těchto Vánoc a do třetice do toho řada z nich už nepůjde, pokud se o ně stát nějak nepostará a neodškodní je," uvedl.

Podle Strohschneidera slíbil hned druhý den po zákazu adventních trhů exministr Karel Havlíček (za ANO) APAT kompenzace. "V médiích uvedl, že nás bude odškodňovat, a to nepokryté náklady až ve výši 90 procent. Ale to už věděl, že to navazuje na schválení státního rozpočtu, ale nová vláda deklarovala, že ho neschválí. A v rozpočtovém provizoriu nelze čerpat žádné bonusy ani kompenzace, a po 14 dnech jsme vystřízlivěli," uvedl. Asociace se pak sešla s novým ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS). "Pochopil a slíbil, že nás v tom nenechá, protože si uvědomil, že ti lidé jsou opravdu na dlažbě," řekl Strohschneider. Slíbil, že se problematikou bude zabývat. Podle Strohschneidera může jít z eráru zhruba pro 3000 živnostníků několik set milionů korun. "A na ně se ale nabalují celé rodiny," dodal.

Pro asociaci je podle Strohschneidera prioritou, aby stát prioritně odškodnil prodejce. Prodejci podle něj fakturami jasně prokáží, že nakoupili například víno na svařené víno a měli nějakou režii. "Tedy aby dostali aspoň 80 až 90 procent toho, co do toho dali," řekl.

Další trhy v Plzni by měly být velikonoční v první polovině dubna. "Ale jsou s velkým otazníkem, musí se také připravovat několik měsíců včetně kulturního programu, reklam a tak. A už teď pětina stánkařů s účastí váhala a museli jsme jim kvůli nalákání nabídnout výhodnější podmínky," uvedl Strohschneider. Počet adventních stánků už byl proti loňsku o desetinu nižší. Loni stánkaři kvůli omezení prodeje kompenzace nepožadovali.