Práce na hlavním nádraží v Plzni pokročily, otevřou se i nové pokladny

Zveřejněno v Plzeňský kraj ZAK
Od - středa, 14. červen 2023 15:44
Práce na hlavním nádraží v Plzni pokročily, otevřou se i nové pokladny Foto: Správa železnic

Cestující na hlavním nádraží v Plzni čekají další změny související s rekonstrukcí tamní památkově chráněné budovy. V horní hale, kde dnes fungují jak pokladny, tak čekárna a služby občerstvení, začnou stavební práce. Prodej jízdenek se proto začátkem prázdnin přesune do dolní haly pod schodiště. šechny prostory pro cestující pak budou plně v provozu v prosinci. Náklady dva roky trvající opravy přesáhnou 700 milionů korun.

image1"Přístup k novým pokladním přepážkám v dolní hale povede koridory pod prostorovým lešením, cestující se proto musí připravit na menší čekací prostory. Tento stav potrvá podle harmonogramu prací do letošního prosince. Následně se však zpřístupní dolní a horní hala nádražní budovy pro veřejnost a omezení budou již minimální," uvedla mluvčí Správy železnic Nela Friebová. V horním patře bude pro zachování přístupu cestujících na nástupiště vytvořen průchozí koridor k výtahům, ve spodním podlaží pak povede do prostoru nových pokladen. S orientací veřejnosti pomůže doplněný informační systém.

Práce na plzeňském hlavním nádraží začaly v dubnu před dvěma lety. Stavbaři už zrekonstruovali východní část nádražní budovy, upravené prostory začnou využívat první dopravní zaměstnanci. Hotové jsou rovněž dvě menší věže, krátce před dokončením jsou pak práce na hlavní kupoli. "V červenci už předáme do zkušebního provozu větší část prostor provozovateli, Správě železnic a Českým drahám, a to kanceláře ve druhém a třetím patře a pokladny pro veřejnost, které jsou schovány v útrobách hlavní haly, a veřejná WC a další prostory pro obslužný personál kolem hlavní kupole," uvedl stavbyvedoucí Miroslav Kšír z Metrostavu.