Radek Novák: Hnutí STAN by se mělo jít zrecyklovat do opozice

Zveřejněno v Politika
Od - pátek, 24. červen 2022 08:00
Radek Novák: Hnutí STAN by se mělo jít zrecyklovat do opozice Foto: J. Adlt

Vít Rakušan se coby předseda skandály prolezlého hnutí STAN snaží zachovat klid a hrát na notu, že hnutí STAN všechny své kauzy řeší hned a nekompromisně. To ale není a ani nemůže být omluva za to, jakou paseku jedna z nejmenších politických stran ve Sněmovně v uplynulých měsících nadělala. Reputace České republiky utrpěla další zásadní poškození.

Tady je krátká rekapitulace:

  • Věslav Michalik a jeho podnikání přes kyperskou firmu
  • Jan Farský a jeho podvod na voliče a cesta do Ameriky
  • Podezřelé finanční dary pro hnutí STAN od firem ovládaných z Kypru a firmy s trestně stíhaným spolumajitelem
  • Snaha Stanislava Polčáka získat milionové provize z odškodnění obcí za výbuch ve Vrběticích
  • Pražská korupční kauza Dozimetr, ve které figuruje další z předních postav hnutí – odejitý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček a která sesadila z funkce ministra školství Petra Gazdíka.

To není výčet skandálů hnutí STAN za celou jeho historii, to je výčet skandálů, které si jedna z nejmenších politických stran v Česku připsala za necelý rok ve vládě. V duchu jednoho z volebních sloganů hnutí, které znělo „Odvaha zastavit korupci“, je to hodně smutné kino.

Alarmující je, že skandály nemají na svědomí nějací neznámí řadoví členové, ale přímo čelní představitelé STANu. Michalik byl až do jeho nedávné smrti místopředsedou strany a sponzorem hnutí, Jan Farský je stále 1. místopředsedou hnutí, Stanislav Polčák byl až do kauzy rovněž místopředsedou strany a stejně tak byl místopředsedou strany i Petr Gazdík.

Skutečnost, že Vít Rakušan nevěděl o kontaktech jeho nejbližších stranických kolegů s Michalem Redlem, jednou z ústředních postav kauzy Dozimetr a někdejším spolupracovníkem Radovana Krejčíře, vypovídá buď o tom, že pan Rakušan lže, nebo nemá na pozici předsedy parlamentní strany co dělat, protože svou funkci nezvládá.

Stejně tak pan Rakušan nemá co dělat ve funkci ministra vnitra. V politice totiž vždy musí platit presumpce viny. Skutečnost, že Vít Rakušan ve funkci šéfa resortu pokračuje, je bohužel i smutnou vizitkou dalších koaličních stran.

Já se domnívám, že pokud může pan Gazdík opustit funkci ministra školství a může dojít k výměně rezortů mezi vládními stranami, pak může k té samé výměně dojít i v případě ministra vnitra. Ideálním řešením by ale byl nekompromisní odchod hnutí STAN z vlády a jeho recyklace v opozici, ze které by mohlo menšinovou vládu podporovat. To by ale znamenalo odejít z dobře placených funkcí, které očividně zástupci STAN obětovat nechtějí.

Teď hnutí STAN zásadně poškozuje nejen sebe, ale i celou vládu, a tím pádem i celou Českou republiku, která bude díky předsednictví v Radě EU na očích minimálně celé Evropy.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group