Radek Novák: Snižování byrokracie je Yetti české politiky

Zveřejněno v Politika
Od - čtvrtek, 7. duben 2022 07:30
Radek Novák: Snižování byrokracie je Yetti české politiky Foto: J. Adlt

Snižování byrokracie v Česku je něco jako Yetti – všichni o něm mluví, ale nikdo ho nikdy neviděl. Doba, kterou české firmy tráví papírováním, přitom loni meziročně vzrostla o 49 hodin. Sliby neplní ani současná vláda, která bující byrokracii ostře kritizovala.

Snížíme byrokratickou a administrativní zátěž, zrušíme EET, zrušíme kontrolní hlášení, snížíme počet úředníků, lidi už nebudou muset běhat z úřadu na úřad. To bylo slibů.

Nová vláda byla zcela jistě příslibem. Vždyť Andreje Babiše kritizovala za zvyšování byrokracie dennodenně. Oprávněně. Sto dnů hájení vlády je ale dávno pryč a vyhlídky nejsou světlé.

V nadsázce bychom mohli snižování byrokracie přirovnat i k Mt. Everestu. Každý český politik mluví o jeho zdolání, ale na vrchol už nikdy nevyleze. Nová vláda výšlap zabalila už v základním táboře, a to ještě cestou do něj pořádně zakopla. Co tím myslím?

Hned po volbách vznikla tři nová ministerstva – pro vědu a výzkum, legislativu a evropské záležitosti. S sebou to přineslo 74 nových služebních a pracovních míst a objem financí plynoucích na platy kvůli tomu vzrostl o 43 milionů korun ročně.

Slyšeli jsme hodně o tom, že v další fázi přijde slibované snižování počtu úřednických míst. Kdy k němu dojde? Za rok, za dva roky, nikdy? Zatím to připomíná špatné science fiction.

EET má rozhodnutím vlády skončit ke konci letošního roku. Hurá, chtělo by se říct. Radost je ale polovičatá. Strany kritizovaly i Babišem zavedené kontrolní hlášení, jehož zrušení se nakonec nedostalo ani do programového prohlášení. Dál zůstane nástrojem finanční správy.

I NKÚ přitom jasně řekl, že přínos kontrolního hlášení nelze vyčíslit stejně, jako tomu je u elektronické evidence tržeb. Oba nástroje jen ztěžují život poplatníkům.

V programovém prohlášení vlády stojí černé na bílém: „Budeme pokračovat ve snižování byrokratické zátěže firem i živnostníků.“ A já se ptám: Kdy a jak tomu bude, když už pár měsíců po volbách značná část slibů vzala za své a zmizela v nedohlednu?

Pokud někdo spoléhá na to, že společnost zapomene nebo si zvykne, mám pro něj špatnou zprávu – nezapomene a nezvykne si. Ptám se teď a budu se ptát dál. Není příhodnější doba, kdy si české firmy a živnostníci zaslouží změnu. A nejhorší šance je vždy ta promarněná.

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group