Radek Novák: Stanjura se nemůže schovávat za Babiše věčně

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pondělí, 15. srpen 2022 07:29
Radek Novák: Stanjura se nemůže schovávat za Babiše věčně Foto: J. Adlt

Agentura Moody's ukázala Česku zdvižený prst, když zemi zhoršila rating. Pokud by někdo čekal, že se ministr financí Zbyněk Stanjura zachová jako profesionál a ukáže plán, jak nepříznivý trend zvrátit, pak se sakra mýlil. Místo toho přišla dětinská reakce a už takový český politický evergreen – ukázání prstem na své předchůdce.

Podle titulků v médiích by se mohlo zdát, že stávající vláda je v tom tak trochu nevinně. Hlavním důvodem sníženého ratingu je totiž závislost Česka na ruském plynu. Jenže to není důvod jediný. Agentura také počítá s nižším růstem HDP, než jaký očekávala letos v únoru.

Jaká že byla reakce ministra financí Zbyňka Stanjury? „Další účet, který platíme za osm let vládnutí Andreje Babiše. Víme, že Putin používá plyn a ropu jako zbraň, prioritou je derusifikace české i evropské energetiky,“ napsal na sociální síť Twitter.

Je to takový ten komentář, kdy se prostě k nějakému tématu ze své pozice vyjádřit musíte, protože média si váš komentář žádají, ale zároveň nevíte, co jiného máte napsat, protože prostě nic lepšího v šuplíku nemáte. Žádný odborný komentář, žádný plán, jak vývoj zvrátit.

Kromě toho, že se Stanjura za Babiše nemůže schovávat donekonečna, je tu ještě jeden háček. Andrej Babiš sice vládl předchozích osm let, jenže Vladimír Putin se poprvé stal prezidentem už v roce 1999. Nechme teď stranou nepodstatné intermezzo Dmitrije Medvěděva.

Pokud tedy Zbyněk Stanjura ukazuje prstem na Andreje Babiše, je to hodně hloupá reakce, protože zrovna tak může ukazovat prstem na svou politickou stranu, a i na sebe samotného, protože i on byl dříve ve vládě v době, kdy byl Putin prezident, a zrovna tak tomu je teď.

Zkrátka – za energetickou závislost na Rusku mohou všechny naše předchozí vlády – nejen ty dvě poslední. Tím spíše bych očekával, že ministr financí přijde s jasným a erudovaným postojem místo plochého tweetu ve stylu „aby se vlk nažral, ale koza zůstala celá“.

To by ale Stanjura musel mít plán na slibovanou konsolidaci financí a také na cestu ven z energetické krize a závislosti Česka na ruském plynu. Zatím to ale spíše vypadá, že se za Babišem bude schovávat i další tři roky svého mandátu. To je na ministra pravicové vlády hodně smutné kino…

Autor: Radek Novák, podnikatel a majitel mediální společnosti Euronova Group