Celý cyklus Smetanových oper byl zahájen v sobotu 13. ledna Prodanou nevěstou. Zde diváci také poprvé slyšeli slavnostní fanfáry složené dramaturgem opery DJKT Vojtěchem Frankem k Roku české hudby. Příležitost vidět v Plzni všechny Smetanovy opery měli diváci naposledy před 40 lety. „Je jen málo výjimečných roků, které tolik znamenají pro českou kulturu a umění, zejména pro klasickou hudbu. Jsou jimi tzv. čtyřkové roky, kdy si každých deset let připomínáme významná tuzemská hudební výročí. Nejinak tomu bude i letos v rámci projektu Rok české hudby 2024, v němž oslavíme také 200 let od narození světoznámého hudebního skladatele Bedřicha Smetany, který zanechal významnou stopu i v kulturním dění a historii našeho města,“ připomněla radní Eliška Bartáková.
Divadlo J. K. Tyla uvede všechny Smetanovy opery ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Inscenace Prodaná nevěsta, Dalibor, Hubička a Čertova stěna v nastudování plzeňského operního souboru mohou diváci navštívit v průběhu roku několikrát, celou etapu uzavře ostravské divadlo, které v rámci epilogu Roku české hudby v lednu 2025, uvede ve Velkém divadle Branibory v Čechách, Dvě vdovy a Tajemství. „Pomyslným vrcholem celého cyklu bude jediné galapředstavení slavnostní opery Libuše v lochotínském amfiteátru v rámci Noci s operou,“ doplňuje ředitel divadla Martin Otava. Viola – devátá nedokončená Smetanova opera zazní na slavnostním koncertě V hudbě život Čechů, naplánovaném na 28. února na Nové scéně. Nejmenší diváci se mohou seznámit s tvorbou Bedřicha Smetany návštěvou inscenace Prodáváme nevěstu, která se vrátí na Malou scénu 5. října 2024.
„Jsem velmi rád, že Divadlo Josefa Kajetána Tyla přistoupilo k oslavám Roku české hudby a 200. výročí narození Bedřicha Smetany takto impozantním způsobem. Potvrzuje to mimořádné kvality našeho plzeňského divadla a jsem si jist, že se nejen Plzeňané mají na co těšit. Koneckonců tento můj názor jednoznačně potvrzuje i podpora, která byla divadlu udělena v rámci dotačního titulu Ministerstva kultury Rok české hudby – Smetana 200 odbornou komisí ve výši 3,5 milionu korun na 8+1 Smetanovu operu v DJKT,” řekl ministr kultury Martin Baxa.
Smetanova tvorba zazní také na koncertech. Stěžejní díla jeho sborové tvorby 9. května přednesou spojená sborová tělesa z celé ČR, sbor opery Tylova divadla a jeho dětský sbor. Méně známé sborové skladby zařadí divadlo do podzimního matiné s doprovodem Plzeňské filharmonie. Operní matiné se bude Smetanovi věnovat i v únoru, kdy zazní písňový cyklus Večerní písně, zbylé písně diváci uslyší na podzimním matiné. "Takže se Plzeňané dočkají nejen všech Smetanových oper, ale i všech jeho sborů a písní," uvedl Otava.
Během roku uvede divadlo i díla dalších skladatelů - Armidu Antonína Dvořáka, Věc Makropulos Leoše Janáčka a Zápisník zmizelého či Juliettu od Bohuslava Martinů. V programu je také Mozartova opera La clemenza di Tito, jejíž premiéra byla v Praze ke korunovaci Leopolda II. českým králem, nebo monumentální Rekviem Antonína Rejchy. Současnou českou operní tvorbu zastoupí inscenace Jsem kněžna bláznů Lenky Noty a Quo vadis Sylvie Bodorové nebo muzikál Karla Svobody. "Po rok a půl dlouhých jednáních se nám podařilo jako prvnímu mimopražskému divadlu získat licenci k uvedení nejslavnějšího českého muzikálu Dracula, který představíme v červnu v amfiteátru Lochotín," doplnil Otava.
Program připravily i ostatní soubory divadla. Balet například přispěje novými inscenacemi Geiko Jana Matáska či Špalíčkem Bohuslava Martinů. Činohra kromě Zeyerova Radúze a Mahuleny s hudbou Josefa Suka uvede ve spolupráci s operou také dva scénické melodramy Jiřího Antonína Bendy – Medea a Ariadna na Naxu.