Rozhodnutí TOP09 mě lidsky i politicky mrzí, říká Lumír Aschenbrenner

Zveřejněno v Politika ZAK
Od - pátek, 7. říjen 2022 11:55
Rozhodnutí TOP09 mě lidsky i politicky mrzí, říká Lumír Aschenbrenner zleva Pavel Janouškovec, Lumír Aschenbrenner a Jan Fluxa, foto: SPOLU

zemětřesení koalice SPOLU na plzeňských Slovanech, kde se středopravicové spojenectví rozhodla opustit TOP 09, jsme vás již informovali. Důvodem podle všeho byla nedostatečná nabídka ze strany koaliční ODS, otázka dvou uvolněných výborů, které měly být primárně nabídnuty opozici a zároveň uvolněná funkce radního. Na aktuální situaci kolem povolebního vyjednávání na Slovanech jsme se zeptali starosty ÚMO Plzeň 2 a senátora Lumíra Aschenbrennera (ODS).

Jak hodnotíte rozhodnutí TOP 09 opustit projekt SPOLU?
Toto rozhodnutí mě lidsky i politicky mrzí. S TOP 09 jsme měli na Slovanech koalici jako první z tzv. "velkých obvodů" již od roku 2010.

Podle Jana Fluxy (TOP 09) by jeho strana neměla žádný vliv na chod obvodu. Nezvažovali jste variantu, že bude v radě alespoň jeden zástupce z každé strany koalice SPOLU?
Vítězství SPOLU bylo na Slovanech opravdu výrazné, obdrželi jsme 38,23 % a získali 11 mandátů z 27. Ale všichni partneři k nám při jednáních přistupovali jako k jedinému subjektu. Nemohli jsme naše požadavky násobit třemi jen pro to, že jsme byli tříčlenná koalice. Na takovou matematiku prostě partneři při jednáních nepřistoupili. A vzhledem k tomu, jak široká koalice na Slovanech vznikne, nebylo vyjednání postu starosty, místostarosty a většiny v Radě obvodu pro SPOLU rozhodně neúspěchem. Že s tím jeden ze subjektů (TOP 09) není spokojen, chápu, ale i u oltáře se říká "SPOLU v dobrém i zlém". A pokud jde o zmíněný vliv na chod obvodu, tak v opozici bývá určitě menší než v koalici. Osobně si myslím, že opuštění SPOLU je od TOP 09 na Slovanech i do budoucna strategická chyba.

V jaké fázi jsou nyní koaliční vyjednávání?
Koaliční smlouva je již podepsána většinou zúčastněných. Její součástí je i personální obsazení: starosta Lumír Aschenbrenner (ODS), místostarostové Eva Trůková (ODS), Roman Andrlík (Pro Plzeň) a Václav Cinádr (STAN). V sedmičlenné radě obvodu nás pak doplňují Martin Hrubý (ODS), Pavel Janouškovec (KDU-ČSL) a Olga Sejrková (Piráti).

Bylo z Vašeho pohledu rozhdnutí kandidovat SPOLU správné? V rámci Občanské demokratické strany se ozývají hlasy, že by byla ODS úspěšnější v případě samostatné kandidatury.
Osobně jsem vznik koalice SPOLU na Slovanech považoval za (pro ODS) nevýhodný krok, ale nakonec jsme vyšli vstříc městu, aby byl postup na obvodech a městě jednotný. Považuji za svoji chybu, že jsem se nechal ke koalici přesvědčit. A to nemyslím nijak osobně, protože jak s Honzou Fluxou (TOP 09), tak s Pavlem Janouškovcem (KDU-ČSL) mám dlouhodobě vztahy více než korektní.