Se vzděláváním zaměstnanců členských firem hospodářská komora nekončí, připravuje další projekt

Zveřejněno v Karlovarský kraj ZAK
Od - středa, 10. květen 2023 17:20
Se vzděláváním zaměstnanců členských firem hospodářská komora nekončí, připravuje další projekt Foto: KHK KK

Další úspěšný projekt Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje (KHK KK) se pomalu blíží do svého finále. Byl zaměřený na vzdělávání zaměstnanců členských firem a během čtyř let jeho trvání se do něj zapojilo 1120 lidí z celkem 49 firem z našeho regionu. Na jeho úspěch chce hospodářská komora navázat obdobným projektem, který by mohl odstartovat v lednu příštího roku.

„V rámci projektu jsme uspořádali 95 dlouhodobých jazykových kurzů a 267 jednodenních či dvoudenních kurzů, které měly za cíl zdokonalit vědomosti a dovednosti účastníků v IT, ekonomice, právu nebo třeba měkkých manažerských dovednostech. V nabídce jsme měli také technické kurzy,“ nastínila Lenka Mansfeldová, ředitelka KHK KK.  Výhodou pro zapojené firmy bylo, že se zaměstnanci hospodářské komory postarali o kompletní servis. „Naším úkolem bylo zajistit samotné školení, garantovali jsme kvalitní lektory, připravili příjemné školící prostředí v centru Chebu, příp. zorganizovali kurz přímo v sídle firmy.  Pro naše členy byly tyto kurzy zdarma, protože se nám na projekt podařilo získat dotační prostředky z Operačního projektu Zaměstnanost,“ podotkla ředitelka.

Nabídku školení pro své zaměstnance využila například společnost Nexans Power Accessories Czech Republic, která sídlí v Chebu a zabývá se výrobou a prodejem kabelových armatur a je centrálním logistickým centrem pro celou skupinu NEXANS. „Naše firma patří v Karlovarském kraji mezi nováčky a díky podobným akcím máme možnost zapojit se víc do dění v regionu. Naši zaměstnanci se mohli nejen vzdělávat, ale také si vyměňovat zkušenosti s ostatními zaměstnanci jiných společností. A další přínos vidím v úspoře nákladů na vzdělávání,“ podělila se se svými zkušenostmi Iveta Nekudová, HR manažerka Nexans Power Accessories Czech Republic. Pro ni samotnou to ale není první zkušenost s hospodářskou komorou, spolupracuje s ní víc než 15 let. „Je to tým profesionálů, kteří přinášejí spoustu aktivit, a to na vysoké úrovni. Mám radost, když vidím stále stoupající úroveň poskytovaných služeb, lidi zapálené udělat maximum pro rozvoj regionu. Komora byla vždy partnerem pro rozvoj lidského potenciálu a podporovatelem mnoha aktivit. Jestli bude další možnost, budu ráda využívat jejich služby. Děkuji této partě lidí a budu se těšit na další spolupráci.“

Do projektu se zapojila také společnost MOSER. „Máme díky tomu možnost vzdělávat a rozvíjet naše zaměstnance s minimálními finančními náklady. Nabídnutá témata navíc zcela pasovala do potřeb vzdělávání naší společnosti.  Zárukou kvality byli osvědčení lektoři prověření hospodářskou komorou. Výhodu kurzů spatřujeme také v tom, že se akcí účastní zaměstnanci členských firem z Karlovarského kraje, což s sebou nese možnost sdílet podobná témata, problémy a zkušenosti,“ řekla ke kurzům Jana Braná, personální ředitelka společnosti MOSER, která také ocenila perfektní organizaci akcí. I proto by je sama doporučila ostatním. „Několika školení jsem se zúčastnila, takže bych byla velmi ráda, kdyby na tento projekt mohl navázat další se stejnými podmínkami,“ podotkla. „S komunikací a aktivním přístupem v pomoci firmám v Karlovarském kraji jsem s KHK KK naprosto spokojená. Hospodářská komora je jednou z mála organizací, kterým opravdu věřím, že chtějí pomoci a podporovat firmy v kraji. A svými aktivitami to dokazuje, a to nejen v oblasti vzdělávání zaměstnanců, ale také v oblasti podpory školství. I zde je náš velký společný zájem a to je udržet v kraji tradiční odvětví a řemeslo. Což znamená, udržet na středních školách nejen obor keramik, ale i pro nás zásadní obor sklář a brusič,“ doplnila Jana Braná.

Finanční úspora, pestrý výběr kurzů a jejich dobrá dostupnost přímo v regionu. To jsou důvody, proč se do projektu zapojila také společnost LUKAS CZ. „Dá se říci, že jsme využili téměř všech nabízených kurzů – počítačové dovednosti, účetní kurzy, měkké dovednosti, jazykové kurzy a mnohé další,“ řekla Radka Hamplová, personální referentka společnosti LUKAS CZ. „Všichni zúčastnění byli s kurzy naprosto spokojeni a dle dotazníků spokojenosti s kurzem jim byly velkým přínosem,“ a dodala, že spolupráci s KHK KK hodnotí velmi kladně.

Projekt s názvem `Vzdělávání zaměstnanců členských firem` sice skončí v červnu letošního roku, hospodářská komora chce ale v intenzivních kurzech pokračovat. Připravila proto projekt `Vzdělávací centrum KHK KK`, který by měl trvat od ledna 2024 do prosince 2026, a na který chce hospodářská komora získat dotaci z nového Operačního programu Zaměstnanost+. „Školení v rámci tohoto projektu budou rozdělena dle profesních oblastí do tematických bloků zahrnujících až 48 hodin. Jednotlivé kurzy budou z oblastí měkkých manažerských dovedností, ekonomických, právních kurzů, ale také odborných kurzů např. pro oblast dopravy,“ doplnila Kateřina Danková, projektová manažerka KHK KK. „Kromě jazykových kurzů chceme pořádat zajímavé bloky na témata: Akademie nejen pro personalisty, Akademie pro obchodníky a manažery, Osobnostní rozvoj nejen pro 55+, Akademie pro mistry výroby, Řízení podniku pro top management, Akademie silniční dopravy a další,“ řekla pro příklad.

Vzdělávání je důležitým pilířem v rámci činností krajské hospodářské komory. Mimo vzdělávání financovaná z operačních programů pořádá také řadu dalších zajímavých kurzů a seminářů – jak pro členy KHK KK, tak i pro širokou veřejnost. Tyto akce jsou zpoplatněné, cenu se ovšem KHK KK snaží udržovat výrazně nižší, než jaké jsou ceny za srovnatelná školení např. v Praze. Pro členy KHK KK je navíc cena vždy ještě výrazně zvýhodněna.

PR