„Zapojení moderních technologií do výuky je cestou k tomu, aby se vzdělávací systém posunul od prostého memorování faktů k důrazu na čtenářskou gramotnost, komunikační dovednosti a logické myšlení,“ říká didaktička Lucie Rohlíková. Výstupem projektu, který započal v lednu 2020, je webový portál stopyhistorie.cz, pracovní listy a tři tištěná leporela s autorskými ilustracemi, texty a QR kódy, po jejichž načtení chytrým telefonem nebo tabletem se zobrazí pestrý digitální obsah na portálu. Dále vznikla metodika pro učitele, zohledňující mimo jiné práci se žáky se speciálními vzdělávacími potřebami, a pomůcky k jednotlivým tématům, vytvořené ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni.
Webový portál v současné době nabízí tři rozsáhlá témata – Vznik sídla Plzeň, Život v Plzni v průběhu staletí a Průmyslová revoluce v Plzni. Každé z nich je rozpracováno do deseti kapitol, v nichž se žáci mohou podrobněji seznámit s jednotlivými významnými událostmi. V tématu přibližujícím nejstarší období dějin Plzně se například dozví řadu zajímavostí o osidlování, příchodu Slovanů, velkém hradišti ve Starém Plzenci nebo třeba zjistí, že do třetiny 16. století bylo jméno Plzeň rodu mužského. Rozsáhlý příběh Život v průběhu staletí připomene návštěvníkům webu významné události a osobnosti spojené s Plzní od středověku do 20. století. Dozví se o výstavbě katedrály sv. Bartoloměje, o tom, jak se dostal velbloud na plzeňský znak, o tiskárně knih nebo působení Bedřicha Smetany v Plzni, ale seznámí se také s historií plzeňských Židů a dočtou se, jak probíhalo osvobození Plzně nebo události listopadu 1989. Třetí velké téma Průmyslová revoluce v Plzni pak přiblíží plzeňské pivovarnictví, průmysl, stavitelství, železniční dopravu, Křižíkovu tramvaj, poštu a další oblasti každodenního života Plzeňanů.
„V každé kapitole na žáky čeká komplexně zpracovaný výukový materiál – krátký text a tzv. aktivity pro chytré hlavy, tedy práce s texty, audiovizuálními materiály, mapami, fotografiemi, nejrůznějšími doplňovačkami, drobnými kvízy i virtuálními prohlídkami – to vše s cílem co nejlépe žákům dané téma přiblížit, zasadit do dobového kontextu a také ho vztáhnout k současnosti,“ vysvětluje Zlata Hokrová z Oddělení koncepce celoživotního a distančního vzdělávání ZČU, autorka pracovních listů a didaktických aplikací na webových stránkách projektu.
„Historie nemá být něco vzdáleného. Chceme, aby žáci pochopili, že to, co se odehrálo v našem regionu v minulosti, ať už to bylo před mnoha staletími, nebo před třiceti lety, utváří i náš dnešní svět a promítá se do současnosti,“ říká Miroslav Breitfelder z katedry historie Fakulty pedagogické ZČU, který měl na starosti obsahovou a textovou stránku výukových materiálů. Ty mj. obsahují dobové materiály získané z fondů Archivu města Plzně a Státního oblastního archivu v Plzni.
Výukové materiály mají prostřednictvím digitálních technologií vést žáky k tvůrčí činnosti a poznání, nikoliv k nabývání množství izolovaných historických faktů. Interaktivní výuka by měla do hodin vlastivědy přinést nový rozměr spolupráce mezi učitelem a žákem, zajistit větší pozornost dětí, posílit jejich kreativitu a motivaci k učení vlastivědy a později i dějepisu. Ve výsledku by tedy měla být efektivnější a žáci by se díky ní měli v dějinných souvislostech lépe orientovat.
Digitální vzdělávací zdroje nyní společně se svými žáky začali ověřovat učitelé na 10. ZŠ Plzeň, 28. ZŠ Plzeň a ZŠ T. G. Masaryka Rokycany. Digitální obsah však už nyní mohou využívat i další zájemci. Děti i dospělí zde najdou zajímavé informace z historie Plzně a Plzeňského kraje a přitom se mohou pobavit u nejrůznějších kvízů, doplňovaček či únikových her.