Sportmanie Plzeň začne kvůli počasí o týden dříve, lákat na ni bude speciální roadshow po Plzeňském kraji

Zveřejněno v Sport ZAK
Od - čtvrtek, 22. červen 2023 15:52
Sportmanie Plzeň začne kvůli počasí o týden dříve, lákat na ni bude speciální roadshow po Plzeňském kraji Návštěvníci si budou moci vyzkoušet i lukostřelbu podobně, jako radní pro sport Tomáš Morávek a primátor Roman Zarzycký (zleva). Foto: M. Osvaldová

Populární festival sportu Sportmanie Plzeň se letos vrátí do prostoru za OC Plzeň Plaza a do tamního nově zrevitalizovaného parku u řeky Mže. Začne v sobotu 12. srpna a potrvá do neděle 20. srpna. Uskuteční se tedy o týden dříve, než obvykle. Milovníci pohybu se mohou těšit na desítky sportovních stanovišť a na bohatý doprovodný program. Na samotnou hlavní akci bude lákat roadshow, která odstartuje v pátek 23. června v Tachově.

"Je to tradiční akce. Plzeňané se mají na co těšit. Rodiče a děti mohou zjistit, co se v jejich obvodě děje, jaké mají možnosti. Je to o tom, aby si děti mohly sáhnout i na netradiční sporty, aby zjistily, co mají v dosahu a měly komplexní informace. Věřím, že to bude akce úspěšná a překonáme návštěvnícký rekord. Doufám, že se dostaneme nad 50 tisíc lidí," uvedl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Sportmanie Plzeň se do areálu za Plazou vrací po roční odmlce. "Díky návratu se mohou děti těšit na vodní skluzavku, která je vždy velmi atraktivní. Budeme tady mít velký prostor pro motokáry, lanový park, autodráhu," popsal vedoucí Odboru sportu Magistrátu města Plzně Vítězslav Černý. Oproti předchozím letům se akce uskuteční o týden dříve. "Je to kvůli počasí. Minulý rok nám z devíti dnů sedm propršelo. Udělali jsme si analýzu, že v tomto termínu prší zhruba tři dny. Věříme, že ani ty pršet nebude," popsal důvody Černý.

Sportovní stanoviště se budou na Sportmanii 2023 opět po třech dnech střídat, tento model se osvědčil stejně jako systém udělování bronzových, stříbrných a zlatých medailí dětem do patnácti let po splnění jednoduchých kritérií.

Návštěvníky Sportmanie čekají doprovodné akce s charitativním přesahem, soutěže o ceny, autogramiády, exhibice a představení sportovních klubů na podiu. V areálu bude rovněž specializované sportovní stanoviště, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet sporty z pohledu hendikepovaných.

Samotné Sportmanii předchází speciální roadshow. 23. června zavítá do Tachova, 26. června do Rokycan, 27. června do Klatov a 28. června do Domažlic. Potrvá vždy od 8.30 do 17.30, zúčastní se jí žáci základních a středních škol i veřejnost. Kromě nejrůznějších sportovních stanovišť s místními kluby budou její součástí také skimboarding a obří skluzavka, soutěže o ceny, výběhy s Rozběháme Česko, směsice tanečních a sportovních vystoupení. "Vzhledem k tomu, že to je jedna z největších regionálních akcí, tak je roadshow velmi důležitá pro to, aby nejen v Plzni, ale i v okolních městech věděli, že taková akce tady je. Chceme také rozšířit okruh účastníků i mimo Plzeň," vysvětlil radní pro oblast sportu Tomáš Morávek.