×

Varování

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 9995

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10019

JUser: :_load: Nelze nahrát uživatele s ID: 10008

Šumavská obec získala dotaci na koupi autobusu, udrží tak svoji školu

Zveřejněno v Atraktivní zprávy
Od - pondělí, 16. prosinec 2019 22:11
Autobus Tento typ autobusu si pořídila obec Velhartice pro dopravu dětí do školy. Ilustrační foto

Milionovou dotaci na nákup autobusu odsouhlasili radní Plzeňského kraje pro obec Velhartice na Klatovsku. Ta koupila autobus za tři miliony korun, aby tak mohla i nadále bezplatně svážet do své základní školy a mateřské školky děti z okolních obcí, kam nezajíždí veřejná doprava. Obec se tak snaží motivovat rodiče, aby děti nedávali do škol ve městech a aby se tak ve Velharticích škola udržela i za cenu zvýšených doplatků na chybějící žáky.

V loňském roce Velharticím dosloužil stávající používaný autobus, proto byla obec nucena pořídit nový autobus. Kapacita nového autobusu je 33 přepravovaných osob a zpravidla bývá plně využívána. Denně tento druh dopravy využije kolem 100 dětí školního i předškolního věku. Autobus ujede denně až 170 kilometrů, zastavuje až na 20 místech. Děti pak vozí i na školní výlety.

„Obec Velhartice s 840 obyvateli se snaží motivovat rodiče, aby nedávali své děti do jiných „městských škol“ v okolí. Bezplatnou kyvadlovou dopravu žáků obecním autobusem provozuje od roku 2006. Ve spolupráci se sousední obcí Hlavňovice sváží autobus děti pro 1.–3. ročník do ZŠ a MŠ Hlavňovice a pro 4.–9. ročník do ZŠ a MŠ Velhartice. A to nejen z územní působnosti těchto obcí, ale i ze širšího okolí například z územní působnosti zaniklé školy v Petrovicích, z Hartmanic, Malonic, Jindřichovic, Stříteže,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek (STAN). V některých zmíněných obcích škola už zanikla.

Na provoz školy dává obec s devatenáctimilionovými příjmy 1,6 milionu, další statisíce pak jdou na opravy, provoz tělocvičny a hřišť. Pro Velhartice bylo vždy prioritou udržet svoji školu, více žáků sníží její provozní náklady. Pokud by se školu ve Velharticích nepodařilo zachovat, musely by děti obtížně jezdit do Klatov nebo do Sušice. Velhartická škola má 94 dětí, ta v Hlavňovicích dalších 60.